Przekazujemy również ludności dotkniętej katastrofą pomoc finansową, która umożliwia im zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, dając jednocześnie swobodę wyboru najpilniejszych wydatków.
Pomagamy lokalnym władzom i społecznościom zmniejszyć negatywny wpływ kataklizmów, takich jak susze czy powodzie, szkoląc komitety zajmujące się tą tematyką. W trakcie tych szkoleń wspólnie opracujemy mechanizmy wczesnego ostrzegania przed katastrofami i wczesnego reagowania.
Nasze działania uwzględniają założenia zrównoważonego rozwoju oraz mają na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i ich skutkom. Dążymy do rekultywacji terenów półpustynnych, co przyczyni się do rozwoju gospodarczego społeczności żyjących w Środkowym Shabelle i Galmudug. Działania PAH wspierają również lokalną gospodarkę poprzez zapewnienie Somalijczykom możliwości pracy zarobkowej i pozyskiwanie materiałów budowlanych od lokalnych sprzedawców.
Projekt prowadzony jest w stanach Galmudug i Hirshabelle w południowo-środkowej Somalii, których mieszkańcy ucierpieli w wyniku suszy, inwazji szarańczy, epidemii COVID-19 oraz konfliktów związanych z ograniczonymi zasobami.
27 tys. osób wewnętrznie przemieszczonych i ponad 41 tys. mieszkańców wsi uzyska dostęp do bezpiecznej do spożycia wody pitnej poprzez transport wody oraz budowę i naprawę instalacji wodnych. Przeszkolimy także komitety zarządzające zasobami wodnymi. Ponadto osoby wewnętrznie przemieszczone i społeczności wiejskie oraz 4 szkoły i 2 szpitale uzyskają dostęp do lepszych warunków higienicznych i sanitarnych. Dodatkowo, łącznie ponad 74 tys. osób obejmą efekty wypracowania planów reagowania na katastrofy, dzięki czemu zwiększy się ich bezpieczeństwo.