Polska Akcja Humanitarna realizuje w Jemenie międzysektorowe działania pomocowe, w ramach których wsparcie otrzyma 14 868 osób wewnętrznie przemieszczonych i członków lokalnej społeczności w rejonach Ma’rib Al Wadi i miasta Ma’rib.
W obszarze ochrony zdrowia realizujemy kompleksowe działania pomocowe w klinice Al Saqet, która z powodu wojny i kryzysu ekonomicznego do tej pory pozostawała zamknięta. Nasze działania obejmują przeprowadzenie niezbędnych napraw oraz dostawy leków, odczynników laboratoryjnych i niezbędnego sprzętu medycznego. Planujemy także dofinansowanie wypłat dla personelu medycznego.
Aby w klinice zachowane zostały właściwe warunki sanitarne i możliwa była jej pełna funkcjonalność operacyjna, zapewniamy pracownikom medycznym wyposażenie ochrony osobistej oraz środki utrzymania czystości. Dodatkowo, klinika uzyska bezpośrednie połączenie z położonym niedaleko ujęciem wody.
Niektórzy pacjenci mają trudności z dotarciem do kliniki z uwagi na ograniczone możliwości poruszania się po pustynnych obszarach Ma’rib Al-Wadi, niepełnosprawność, czynniki kulturowe i nieustające zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Z myślą o nich utworzyliśmy lokalny zespół wolontariuszy zdrowotnych oraz zespół położnych. Przekazują one informację o prawidłowych praktykach zdrowotnych i żywieniowych oraz informują o możliwości uzyskania pomocy. W sytuacjach krytycznych nasze położne są w stanie także odebrać poród.
PAH koordynuje również działania partnerów i prowadzi monitoring potrzeb w 5 obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych w muhafazie Ma’rib. W tym celu współpracujemy z tzw. komitetami społecznymi (community committees), których zadaniem jest informowanie o potrzebach oraz raportowanie działań. Czynności te wykonujemy jako członkowie klastra humanitarnego, zajmującego się właśnie koordynacją obozów (tzw. CCCM – Camp Coordination and Camp Management).
Działania w obozach odpowiadają na ściśle określone i priorytetowe potrzeby ludności. Z uwagi na rosnące zagrożenie epidemią cholery PAH odnawia istniejące punkty poboru wody. W związku z wysokim zagrożeniem pożarami w obozach prowadzone są także naprawy instalacji elektrycznej.
Mieszkańcy obozów otrzymują od PAH również zestawy, dzięki którym mogą wyposażyć swoje tymczasowe schronienia w obozie w koce, materace czy przenośne kuchenki.
PAH pomaga także ludności cywilnej w uzyskaniu tymczasowych dokumentów, które zaginęły podczas ucieczki z miejsca zamieszkania. W tym celu organizacja współpracuje z lokalnym biurem ds. ludności.