Podstawowe produkty żywnościowe są niedostępne lub tak drogie, że znajdują poza zasięgiem przeciętnej rodziny. Większość gospodarstw domowych stać tylko na 1 posiłek dziennie, wiele innych może pozwolić sobie na jedzenie co dwa, trzy dni. Bez dostępu do pomocy humanitarnej sytuacja będzie coraz bardziej dramatyczna, bo według ustaleń FAO ponad 57% terenów uprawnych w Gazie zostało zniszczonych i nie nadaje się do użytku.
Dlatego Polska Akcja Humanitarna wraz z CARE Palestine i Palestinian Agricultural Relief Committee prowadzą projekt w celu udzielenia natychmiastowej pomocy żywnościowej wewnętrznie przemieszczonym mieszkańcom Strefy Gazy. Specjalnie przygotowane paczki żywnościowe zostaną przekazane do 1945 gospodarstw domowych (czyli ok. 10 920 osób). Odbiorcy wsparcia zostaną wybrani na podstawie rozpoznania potrzeb bezpośrednio w Strefie. Pomoc obejmie w szczególności gospodarstwa domowe, w których są małe dzieci, osoby starsze oraz ciężarne i karmiące kobiety.
Każda paczka żywnościowa zawiera zapasy dla gospodarstwa domowego na ok. 1 miesiąc. Ich ilość może ulec zmianie w zależności od oceny sytuacji i dostępnych funduszy. W skład paczki żywnościowej wejdą: fasola, soczewica, groch, cieciorka, konserwy, ser, makaron, chałwa, cukier, ryż, sól, oliwa, olej, sos pomidorowy, tahini i mąka, w razie dostępności także świeże warzywa i jaja. PAH i jej partnerzy kładą specjalny nacisk na dostarczenie pomocy do miejsc odizolowanych i pozbawionych innego rodzaju wsparcia.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.