Polska, 1997. Fot. PAH - W lipcu 1997 południowo-zachodnią Polskę i kraje ościenne nawiedziła najsilniejsza od stuleci powódź. Z zalanych terenów ewakuowano tysiące osób, tysiące osób straciło też dach nad głową i dorobek całego życia. Polska Akcja Humanitarna po raz pierwszy udzielała pomocy osobom poszkodowanym w wyniku katastrofy naturalnej. Dzięki hojnym darowiznom płynącym od pierwszych chwil, zapewniła mieszkańcom odciętych przez powódź rejonów wodę, żywność, materace, śpiwory, leki i artykuły medyczne oraz środki czystości. Sfinansowała również remonty i wyposażenie domów, szkół i świetlic środowiskowych a także zorganizowała wakacje dla dzieci z rejonów dotkniętych katastrofą.
Czeczenia, Grozny, 2000. Fot. PAH - Pierwszą pomoc dla Czeczenii PAH dostarczyła już w 1995 roku, działania zostały jednak szybko przerwane przez niechętne organizacjom pomocowym władze rosyjskie. Fundacja wróciła tam w 2000 zakładając pierwszą stałą misję. W stolicy Czeczenii, Groznym, PAH zrealizowała też swoje pierwsze działania w obszarze wodno-sanitarnym dostarczając mieszkańcom wodę i montując filtr dostarczający wodę szpitalom, szkołom i zwykłym mieszkańcom.
Syria, marzec 2013. Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO DOCUMENTARY – Konflikt w Syrii wybuchł w 2011 roku i trwa niezmiennie do dziś wpływając na wszystkie dziedziny życia. PAH działa w Syrii od 2012 roku, a od 2013 prowadzi tam stałą misję. Do jej najważniejszych zadań należy pomoc osobom, które, uciekając przed konfliktem, przemieszczają się wewnątrz kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. PAH od początku zapewniała im dostęp do czystej wody, przekazywała artykuły pierwszej potrzeby i środki higieniczne. Dostarcza również żywność i współpracuje również z lokalnymi piekarniami dostarczając mąkę i drożdże, by mogły produkować pieczywo w stałych, niskich cenach, na które stać nawet najuboższych.
Syria, obóz Al Kamouna, marzec 2017. Fot. PAH – W obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych w prowincjach Idlib i Aleppo PAH dostarcza wodę, buduje stacje pompujące, latryny i punkty mycia rąk. Dba również o bezpieczeństwo higieniczne – usuwa nieczystości, zapewnia kosze na śmieci i zapewnia paczki higieniczne z najpotrzebniejszymi produktami. W grudniu 2016 roku dużym echem odbiła się ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało w bardzo krótkim czasie ewakuowanych z miasta. Dzięki reakcji polskiego społeczeństwa PAH zorganizowała natychmiastową pomoc.
Irak, Khatab, listopad 2017. Fot. PAH – Pogarszająca się sytuacja cywilów w Mosulu w grudniu 2016 roku spotkała się z natychmiastową odpowiedzią Polskiej Akcji Humanitarnej, która dostarczyła mieszkańcom miasta paczki z jedzeniem, pakiety higieniczne i wodę. Obecnie kontynuuje działania w irackim Kurdystanie, gdzie na bieżąco monitoruje sytuację wewnętrznie przemieszczonej ludności i udziela dopasowanej pomocy.
Sudan Południowy, Yuai, sierpień 2016. Fot. PAH – Polska Akcja Humanitarna działa w Sudanie Południowym od 2006 roku, jej priorytetem jest zapewnianie ludziom dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków sanitarnych. PAH buduje i remontuje studnie, latryny i stacje mycia rąk. Dba o odpowiednie warunki sanitarne w szkołach, edukuje z zakresu dobrych praktyk higienicznych i rozdaje pakiety higieniczne.
Sudan Południowy, Buaw, czerwiec 2016. Fot. PAH – Od 2012 roku w Sudanie Południowym nieprzerwanie działa Zespół Reagowania Natychmiastowego PAH (Emergency Response Team, ERT) przygotowany do ciągłego udzielania pomocy mobilnej i dopasowanej do potrzeb. Zespół ERT dystrybuuje tabletki do uzdatniania wody, podstawowe artykuły związane z wodą pitną i bezpieczeństwem żywnościowym, udrażnia ujęcia wodne. Miejsca, do których zespół dociera z pomocą i jej konkretny wymiar są podyktowane bieżącą sytuacją potrzebujących.
Sudan Południowy, Koch, październik 2017. Fot. PAH – Niestabilna sytuacja polityczna, kryzys ekonomiczny i susza sprawiają, że 6 milionów mieszkańców Sudanu Południowego nie ma wystarczającego dostępu do jedzenia. Kryzys pogłębia przemieszczanie się ludności opuszczającej domy w obawie o swoje bezpieczeństwo. W szczególnie trudnej sytuacji są mieszkańcy stanu Unity. Polska Akcja Humanitarna dotarła z pomocą do niemal 4 tysięcy potrzebujących zapewniając im sprzęt do łowienia ryb, pakiety nasion warzyw i zbóż oraz organizując szkolenia z zakresu uprawy roli.
Somalia, Jowhar, wrzesień 2017. Fot. PAH – Sytuacja w Somalii jest bardzo niestabilna. Wieloletni konflikt zbrojny i wymagający klimat zmuszają wiele osób do opuszczania swoich domów w poszukiwaniu bezpieczniejszych warunków życia. Polska Akcja Humanitarna pracuje w Somalii od 2011 roku zapewniając ludziom dostęp do czystej wody i bezpiecznych warunków higienicznych. Bliskość źródła wody nie tylko pomaga zapobiegać chorobom, ale także pozwala utrzymać uprawy i hodowle zwierząt zapewniając Somalijczykom dostęp do jedzenia.
Somalia, Mogadiszu, marzec 2017. Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO DOCUMENTARY – PAH w Somalii działa między innymi w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Odnawia istniejące źródła czystej wody, buduje latryny i stacje mycia rąk, prowadzi szkolenia z zakresu dobrych praktyk higienicznych. Ważną rolę w poprawie sytuacji mieszkańców odgrywają również tworzone i szkolone przez PAH komitety wodne, odpowiedzialne za obsługę i konserwację infrastruktury wodnej.
Nepal, Helambu, maj 2015. Fot. PAH - Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera wydarzyło się w Nepalu 25 kwietnia 2015 roku. Skala zniszczeń była ogromna, a niesienie pomocy utrudniał górzysty teren i zniszczone drogi. Reakcja Polaków była natychmiastowa – ogromna mobilizacja społeczeństwa i mediów pozwoliła Polskiej Akcji Humanitarnej dotrzeć na miejsce już kilka dni po pierwszym wstrząsie. Mieszkańcy trudnodostępnych wiosek otrzymali materiały do budowy schronień tymczasowych, żywność, tabletki do uzdatniania wody i inne przedmioty pierwszej potrzeby.
Nepal, Pancha Kanya, 2016. Fot. PAH – Trzęsienie ziemi nie tylko pozbawiło Nepalczyków dachu nad głową i dorobku całego życia, ale zniszczyło również wiele budynków użyteczności publicznej i szkół. W odpowiedzi na ten problem PAH zdecydowała się odbudować sześć szkół w górzystym dystrykcie Dhading. Skala wsparcia była ogromna – ludzie organizowali aukcje charytatywne, koncerty, licytacje, zbiórki. W pomoc włączyli się również uczniowie – oddolnie zainicjowana akcja „Zamiast kwiatka niosę pomoc” pokazała, że każdy może pomagać.
Afganistan, Kabul, maj 2006. Fot. PAH – W 2001 roku rusza akcja PAH „Złotówka dla Afganistanu”. Uczniowie ze szkół w całej Polsce biorą udział w zajęciach edukacyjnych i zbiórce pieniędzy na pomoc mieszkańcom Afganistanu. Rok później rozpoczyna działalność stała misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Kabulu. Skala potrzeb w tym kraju jest ogromna – brakuje dostępu do wody, jedzenia, edukacji i ochrony zdrowia. Dzięki zaangażowaniu polskich dzieci, Polska Akcja Humanitarna odbudowała i wyposażyła Szkołę Muzyczno-Plastyczną w Kabulu, podniosła także kwalifikacje nauczycieli. Do 2009 roku zrekonstruowała także dwie szkoły i wybudowała jedną nową, a także wybudowała dwanaście studni wraz z systemem zaopatrzenia w wodę.
Filipiny, wyspa Bantayan, 2014. Fot. PAH – Tajfun Hayan uderzył w środkową część Filipin 8 listopada 2013 roku. Polska Akcja Humanitarna odbudowała domy najbardziej poszkodowanych mieszkańców wyspy Bantayan. Razem z lokalnym uniwersytetem oraz inżynierami-wolontariuszami opracowała konstrukcję opierającą się na tradycyjnych materiałach i sposobach budowy, ale jednocześnie zakładającą innowacyjne rozwiązania zapewniające większą wytrzymałość budynków. PAH odbudowała również szkołę Santa Fe.
Autonomia Palestyńska, Zachodni Brzeg, listopad 2006. Fot. PAH – Wojny, półpustynny klimat i mała ilość wody od dawna sprawiały, że warunki życia ludności stłoczonej na terenie Autonomii Palestyńskiej były bardzo trudne. PAH pomagała Palestyńczykom w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu od 2006 roku, specjalizując się w remontowaniu i budowaniu infrastruktury wodno-sanitarnej. Fundacja remontowała również szkoły oraz wspierała mieszkańców w hodowli zwierząt, co zapewniało dodatkowy dochód gospodarstwom domowym.
Sri Lanka, Al Shifaya, 2005. Fot. PAH – Katastrofa humanitarna wywołana falą tsunami, która 26 grudnia 2004 roku zniszczyła wybrzeża Indonezji, Sri Lanki, Indii i Tajlandii, wstrząsnęła całym światem. W jednej chwili zginęło około 300 tysięcy ludzi, miliony straciły dach nad głową, dostęp do wody i żywności. Całkowitemu zniszczeniu uległy nadbrzeżne wsie i miasteczka oraz wiele kurortów i miejscowości wypoczynkowych. W styczniu 2005 roku Polska Akcja Humanitarna otworzyła misję na wschodnim wybrzeżu Sri Lanki, w jednym z najbiedniejszych i najbardziej poszkodowanych przez tsunami regionie kraju. Pomoc polegała głównie na odbudowie szkół i budowie studni.