Hrabstwo Makueni należy do kenijskich regionów określanych jako ASAL (ziemie suche i półsuche), które charakteryzują się dużą zmiennością opadów. Skutki zmian klimatycznych i szybki wzrost populacji przyczyniają się do braku bezpieczeństwa żywnościowego, degradacji środowiska i wysokiego poziomu ubóstwa. Większość rzek w regionie ma charakter sezonowy, co oznacza, że woda płynie w nich tylko w porze deszczowej.
Gospodarczy i społeczny rozwój tego obszaru opiera się głównie na rolnictwie wykorzystującym opady deszczu. Niestety od 70 do 80% wody deszczowej jest tracone z powodu nieodpowiednich technik zbierania i magazynowania wody. Dlatego konieczne są kompleksowe działania, obejmujące zarówno dostęp do wody (niezbędny nie tylko dla higieny, ale także dla rozwoju rolnictwa), wprowadzenie nowych praktyk rolniczych (zwiększających produkcję i przyjaznych dla środowiska) oraz aktywne przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu. Tylko podejście wieloaspektowe pozwoli rozwiązać złożone problemy, z którymi borykają się lokalne społeczności, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian klimatycznych.
W odpowiedzi na te wyzwania instalujemy systemy hydroponiczne w jednej szkole. Otrzyma ona szklarnie z korytami i systemy skrzynek schodkowych na warzywa. Poprawi to sytuację żywnościową uczniów i uczennic, a także sprawi, że szkoła będą bardziej odporne na gwałtowne zmiany cen. Organizujemy także szkolenia dotyczące produkcji kompostu i zarządzania uprawami. Z takiej pomocy skorzysta łącznie ponad 200 uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej Ndulu.