20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy. Co minutę 20 osób na świecie musi opuścić swój dompowrót
Niemal 70 milionów ludzi opuściło swoje domy uciekając przed walkami, prześladowaniami i katastrofami naturalnymi. Wśród nich aż 40 milionów to osoby wewnętrznie przemieszczone, które schronienia szukają na terenie własnego kraju. Większość z nich ma poważne problemy z dostępem do wody, żywności i edukacji – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.
Polska Akcja Humanitarna prowadzi stałe misje w Iraku, Syrii, wschodniej Ukrainie, Somalii i Sudanie Południowym. W każdym z tych krajów, dotkniętych przedłużającym się konfliktem zbrojnym, pomocy potrzebują przede wszystkimi ci, którzy musieli zostawić za sobą wszystko: dom, pracę, bliskich, dorobek całego życia. Uchodźcy w krajach ościennych i osoby tułające się wewnątrz kraju trafiają do obozów przejściowych lub pozbawieni podstawowej infrastruktury koczują w tworzonych prowizorycznie siedliskach. Stan przejściowy staje się wieloletnią codziennością bez perspektyw. Obecni w obozach pracownicy PAH alarmują: obok pogłębiającej się sytuacji tych osób nie można przejść obojętnie.
– Pomagamy uchodźcom wewnętrznym we wszystkich krajach, w których działamy. Zapewniamy im dostęp do wody, żywności i edukacji. Sponsorujemy mini granty na założenie własnego biznesu – tak, by mogli odnaleźć się w nowym miejscu zamieszkania. Pamiętajmy: nikt nie wybiera losu uchodźcy. Możemy natomiast wybrać, by nieść pomoc ludziom w potrzebie – mówi Maria Juraszczyk z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Afryka Subsaharyjska i Bliski Wschód: to rejony, w których liczba osób wewnętrznie przemieszczonych jest największa. W Afryce Subsaharyjskiej w najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy Somalii i Sudanu Południowego – co szósty z nich musiał opuścić swój dom i szukać schronienia w innym regionie swojego kraju. Na Bliskim Wschodzie w najbardziej krytycznej sytuacji są Syryjczycy. Obrazuje to sytuacja w sześć razy mniejszym od województwa mazowieckiego regionie Idlib: schronienie znalazło tam aż 1,2 miliona uchodźców wewnętrznych.
Możesz wesprzeć działania PAH na rzecz uchodźców wewnętrznych wpłacając pieniądze:
- przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
- poprzez stronę internetową: www.pah.org.pl/wplac/
- dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną
- organizując zbiórkę pieniędzy: https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-kazdego/
Kontakt dla mediów:
Jakub Belina-Brzozowski
jakub.belina-brzozowski@pah.org.pl
tel. 501 663 333