7 LAT KONFLIKTU
Dokładnie 7 lat temu, 15 marca rozpoczął się konflikt zbrojny w Syrii. Sytuacja mieszkańców dramatycznie się pogarsza, 69% ludności żyje w skrajnej biedzie, a średnie ceny żywności są już 8-krotnie wyższe w porównaniu z czasami przed kryzysem. W czasie oblężeń Homs, Aleppo, wschodniej Ghouty oraz wielu innych miast i rejonów kraju niszczona jest infrastruktura wodna i drogowa, szpitale oraz szkoły. Według danych ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,1 mln Syryjczyków, wiele rodzin jest całkowicie zdanych na pomoc z zewnątrz.
CO ROBIMY?
Obecnie Polska Akcja Humanitarna dociera z systematyczną, codzienną pomocą do ponad 100 tysięcy osób w prowincjach Idlib i Hama, skupiając się przede wszystkim na dostępie do wody i żywności. Pracownicy PAH dostarczają wodę do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych, budują stacje pompujące, latryny i punkty mycia rąk, dostarczają również paczki żywnościowe.
Polska Akcja Humanitarna od 2013 roku prowadzi w Syrii stałą misję i codziennie wspiera tysiące rodzin bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju.
450 000 osób otrzymało pomoc w 2017 roku.
Zespół Pomocy Natychmiastowej PAH jest także w trakcie rozpoznawania potrzeb mieszkańców wschodniej Ghouty. Na bieżąco zbiera wiedzę o sytuacji i możliwościach współpracy z innymi organizacjami humanitarnymi. – Niewyobrażalny dramat osób cierpiących w oblężonej Ghoucie bardzo nas porusza. Dziękujemy za reakcję i solidarność społeczeństwa Polskiego. Będziemy wszystkich na bieżąco informować o postępach przygotowywanej pomocy – mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
Systematyczna pomoc i szybkie uruchamianie działań jest możliwe dzięki wsparciu polskiego społeczeństwa. W grudniu 2016 roku PAH natychmiastowo zareagowała na potrzeby związane z ewakuacją mieszkańców wschodniego Aleppo dzięki hojności Polaków – w ciągu trzech miesięcy firmy i tysiące darczyńców indywidualnych przekazały 4,5 miliona złotych na pomoc mieszkańcom Aleppo i innych miejsc w Syrii.