Witaj w Domu. Platforma Dom to miejsce, którego zadaniem jest szerzenie wiedzy na temat komunikowania się z szacunkiem i wzajemną troską o siebie.
Zależy nam na tym, aby świat, w którym żyjemy, był przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Internet jest ważną jego częścią. Poznajemy tu innych ludzi i pozwalamy innym poznawać siebie. Dzielimy się swoimi doświadczeniami, obawami, radościami, uczymy się, doświadczamy, zmieniamy. W Internecie wszyscy mamy głos i możemy swobodnie z niego korzystać. Dbajmy o to, aby język, którego używamy, czy perspektywa, z której patrzymy, nie były krzywdzące.
Polska Akcja Humanitarna jest organizacją, która od trzydziestu lat udziela pomocy humanitarnej najbardziej potrzebującym jej ludziom. W swojej historii spotkaliśmy się zarówno z niezwykłą szczodrością, otwartością i gotowością do wspierania naszych działań, jak i wrogością wymierzaną w nas oraz osoby, którym pomagamy.
Z mową nienawiści spotykamy się cały czas. Nieustannie staramy się jej przeciwdziałać. Edukujemy, współpracujemy, wyjaśniamy. Przybliżamy realia życia ludzi w krajach pogrążonych w kryzysach humanitarnych. Wierzymy, że dzięki temu coraz więcej osób dowie się, jak wiele czynników składa się na kryzysy humanitarne. Liczymy, że ta świadomość znajdzie swoje odzwierciedlenie w języku, jakiego używają.
Platforma Dom zbiera w jednym miejscu wszystkie działania, które wykonaliśmy i planujemy wykonać. Umieszczamy tu także informacje o wartych poznania projektach oraz raportach innych organizacji i osób. Jest domem, który wspólnie budujemy. Weź z niego to, co może Ci się przydać i stawiaj solidne fundamenty międzyludzkiego porozumienia. Pod każdym artykułem znajdziesz odnośniki umożliwiające udostępnianie treści i zdjęć. Dzieląc się wiedzą z innymi, dokładasz swoją cegiełkę do budowania lepszego świata.
Zapraszam do mojego domu
Aby uczynić jeszcze bliższymi ludzi doświadczających kryzysu humanitarnego, fotografka Agata Grzybowska pojechała do krajów, w których konieczna jest pomoc humanitarna i spotkała się z mieszkającymi tam osobami. Wysłuchała ich opowieści, została zaproszona do domów, nagrała filmy i wykonała zdjęcia. Po powrocie do Polski razem z producentką i dziennikarką Magdaleną Chodownik opracowały wszystkie przywiezione materiały. Efekt tej współpracy możesz zobaczyć w części Opowieść. Platforma Dom staje się przede wszystkim spotkaniem z drugim człowiekiem. Spojrzeniem w oczy i wysłuchaniem opowieści o trudnym życiu.
Swoimi historiami podzieliły się z Agatą osoby w pięciu krajach:
Alaa Al-Ali, Al Waleed Khalid Yaha, Hadia Jabali, Khalid, D., Raffi i jego rodzina, Fadi Awad, Abu Nizar, Nizar, Reda, Rafat, Hudur, Nora Fajzer, Ahmed Jasin, Hassun, Batul, Mohammad, Watha Suleiman Dzedzon, Saga, Faisal, Mahmoud, Yasser, Fatima, Mahmoud, Mohamed, Nuur Al-Huda, Ramadan, Ibrahim, Ayya, Zikiah Abdallach Faraj, Maher, Omar
Mariam Ibrahim Hamadi, Nofa Nazer, Base, Fadia, Hope, Leyla, Dawood, Eido
Swietłana, Sierhij Żadan, Julia i Zenaida, Oleg Kalashnik, Vitalij Kokhan, Dmytro Petrov
Afganistanie:
Parwana Amiri, Shamsul Rahman
Ahmad Al-Sadeq
Zebranie wszystkich historii nie byłoby możliwe bez pomocy fixerów, kierowców, tłumaczy i tłumaczek:
Ahmed Mustafa, Rabar Ali, Aya Jalal
Alaa Al-Ali, Nina Michnik, Ali, Al Waleed Khalid Yaha, Mohammad Chamas, Yehya Chamas, Mahmoud Ash-Shihabi
Murat
Demian Shevko, Ruslan Alikperov, Sierhey Goncharuk
Autorki i autorzy platformy:
fotografie, filmy, zebranie historii bohaterów i bohaterek Opowieści, oś narracji
produkcja Opowieści
redaktorka prowadząca
Serhij Żadan, Alaa Al-Ali, Ahmad Al-Sadeq, Parwana Amiri, Al Waleed Khalid Yaha
Dobromiła Jankowska (z j. angielskiego), Nina Michnik (z j. arabskiego), Michał Petryk (z j. ukraińskiego)
Małgorzata Poździk (redakcja), Anna Świtaj (korekta)
Hozan Fahmi Mohammed Salih Mala (z j. arabskiego i kurdyjskiego), Monika Abdelaziz (z j. arabskiego), Umm Fatma (z j. kurdyjskiego), Dmytro Dmytruk (z j. ukraińskiego), Aleksandra Szymczyk (z j. perskiego i angielskiego)
opracowanie graficzne
strona www
Kierowniczki budowy Domu sprawujące całościową opiekę nad projektem:
koordynatorka projektu
alicja.rys@pah.org.pl
maria.rostkowska@pah.org.pl
paula.langnerowicz@pah.org.pl
Swoje cegiełki do powstawania i realizacji projektu dołożyli również Aleksandra Szymczyk, Ewa Mielczarek oraz pracownicy i pracowniczki Polskiej Akcji Humanitarnej: Marek Abłasewicz, Jakub Belina-Brzozowski, Urszula Fudecka, Katarzyna Górska, Rafał Grzelewski, Kalina Kabat, Helena Krajewska, Karolina Murawska, Joanna Pankowska, Weronika Perłowska, Katarzyna Prokopowicz, Ewa Ratyńska i Agata Szerszeńska-Dubek