Pogłębiające się zmiany klimatu niosą ze sobą szereg negatywnych zmian środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Wiążą się również z realnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi. W niektórych częściach świata zmiany te są odczuwane mocniej niż w innych, zdecydowanie szybciej postępują one w krajach Globalnego Południa niż Globalnej Północy. Może to powodować złudne wrażenie, że problem nas nie dotyczy, długofalowe skutki kryzysu klimatycznego prędzej czy później dotkną jednak każdego i każdą z nas. Według prognoz niektórych raportów do 2050 roku na świecie będzie ponad miliard uchodźców klimatycznych.
Przedstawiane tu treści pomogą Ci zrozumieć procesy wpływające na zmiany klimatu oraz ich skutki w różnych częściach świata, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji humanitarnej. Znajdziesz tu wywiady z ekspertami i ekspertkami, raporty oraz przygotowane przez nas materiały edukacyjne, które pomogą Ci zaangażować się razem z nami w przeciwdziałanie skutkom kryzysu klimatycznego.
25.10.2021FilmJak uwidacznia się kryzys klimatyczny w Somalii?
pracownik biura krajowego PAH opowiada o sytuacji w Somalii (wideo)
Skutki zmian klimatu dotykają różnych części świata w różnym stopniu, zdecydowanie intensywniej odczuwają je osoby mieszkające w krajach Globalnego Południa. Posłuchaj, jak opowiada o tym Magan Ali, pracownik misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii.
Dowiedz się więcej
25.10.2021Animacja„Kto jest odpowiedzialny za kryzys klimatyczny?”
Animacja kurzgesagt.org
Informacje o kryzysie klimatycznym stały się częścią naszej codzienności – pojawiają się niemal codziennie w mediach, debatach politycznych, materiałach edukacyjnych oraz działaniach aktywistycznych. Pytania o odpowiedzialność za obecny stan rzeczy lub konieczne rozwiązania wciąż wzbudzają jeszcze dużo kontrowersji. Kto doprowadził do kryzysu i kto powinien go rozwiązać?
Dowiedz się więcej
21.09.2021Wywiad„W 2019 roku 24 miliony osób przeniosły się ze względu na zagrożenia klimatyczne”
Wywiad KMAG z ekspertką PAH Anną Skowerą
Mieszkając w Polsce, stały dostęp do wody pitnej wydaje nam się czymś naturalnym – odkręcamy kran i leci woda, którą możemy wykorzystać np. do zaspokojenia pragnienia, ugotowania posiłku czy wzięcia kąpieli. Tymczasem w krajach takich jak Somalia czy Kenia mieszkańcy mierzą ze zjawiskami pogodowymi nasilonymi przez zmiany klimatyczne, co często skutkuje przymusowymi przemieszczeniami.
Dowiedz się więcej
Global Humanitarian Overview 2021
Raport dot. sytuacji humanitarnej na świecie przygotowany przez OCHA
Pobierz plik