13.10.2023WebinarHejt Talks
Jak żyć z hejtem?
Zapraszamy do obejrzenia transmisji z Hejt Talks – wydarzenia, które miało miejsce 10 grudnia 2022 r. w warszawskim Nowym Teatrze. Punktem wyjścia do stworzenia idei była refleksja na temat wielowymiarowości zjawiska hejtu w naszym życiu. Wydaje się, że jest ono najbardziej widoczne, gdy dotyka różnych mniejszości: narodowej, religijnej, kulturowej czy seksualnej. Jego ofiarą może paść jednak każdy, gdy spojrzymy na różnorodność jak na zapalnik.
Dowiedz się więcej
13.10.2023WebinarAkademia Aktywistów i Aktywistek PAH – cykl webinarów
Jak działa mowa nienawiści i w jaki sposób możemy jej przeciwdziałać?
Akademia Aktywistów i Aktywistek PAH to cykl webinarów i warsztatów, których celem jest pokazanie, jak działa mowa nienawiści i w jaki sposób możemy jej przeciwdziałać. Stworzona została dla osób, dla których ważne jest bezpieczeństwo w internecie. Dla osób chcących się zaangażować, które wiedzą, że wspólnie możemy stworzyć odpowiedź na mowę nienawiści i przeciwdziałać jej szkodliwemu zasięgowi w internecie.
Dowiedz się więcej
07.02.2023PodcastDOM – czy dla nas wszystkich oznacza to samo?
Rozmowa z twórczyniami projektu: Alicją Ryś i Agatą Grzybowską
Na ile uniwersalne jest pojęcie domu dla ludzi na całym świecie? Jak możemy go zdefiniować, myśleć i rozmawiać o nim? Czym jest dom dla bohaterów platformy, oraz jak dom rozumieją autorki projektu? Odpowiedzi na te pytania możecie posłuchać w audycji „One mają Głos”, w której Żaneta Gotowalska rozmawia z Alicją Ryś, koordynatorką projektu DOM oraz Agatą Grzybowską, fotoreporterką.
Dowiedz się więcej
22.06.2022WebinarTo już żartować nie można?
Webinar Akademii Aktywistek i Aktywistów PAH
Mikroagresje, żarty, słowa naznaczone innością – dyskryminacja w życiu codziennym potrafi wyglądać bardzo niewinnie. Czemu służy humor i czy musi on być czarny? Czy jego rolą jest rozładowanie napięcia, czy radzenie sobie z nim? Ile czasu potrzebuje społeczeństwo, aby zaakceptować zmiany w języku? Uwrażliwić się w codziennym użyciu języka na innego? Kto i jak przeprowadza ten proces? Co dzieje się z językiem polskim dzisiaj?
Dowiedz się więcej
10.03.2022Webinar„Nienawidzę!” Czy zbiorowy strach i niewiedza rodzą nienawiść?
Webinar Akademii Aktywistek i Aktywistów PAH
Komu w Polsce żyje się łatwiej, a komu trudniej? Gdzie leży przyczyna nienawiści i jakie są jej kulturowe historyczne i ekonomiczne uwarunkowania? Jaką rolę nienawiść może pełnić w społeczeństwie i co w sytuacji, gdy społeczeństwo oczekuje od nas tego, czego się boimy?
Dowiedz się więcej
26.10.2021Film„Danger of a Single Story”
TED talk z Chimamandą Ngozi Adichie
Jak bardzo wpływają na nas historie, które są nam opowiadane? Jak bardzo konkretne przedstawienie świata, któremu wymyka się rzeczywistość i wieloaspektowość, może sprawić, że popadniemy w nieprawdziwy schemat myślenia?
Dowiedz się więcej
26.10.2021Film„Ile jest ras i do której należysz?”
Wideo Kasi Gandor o teorii ras
Zdarza się, że w dyskursie publicznym pojawia się sformułowanie rasy, które mają wyznaczać pewien podział w społeczeństwie. Niejednokrotnie w historii okazało się być jednym z pretekstów do umniejszania i wyrządzania krzywdy ludziom skategoryzowanym jako gorsi. To niebezpieczny proceder skorelowany z mową nienawiścidzielący obraz świata na dwie grupy: my i oni. O tym, dlaczego to naukowo nieuzasadnione pojęcie opowiada Kasia Gandor w swoim filmie.
Dowiedz się więcej
26.10.2021ArtykułCzym jest mowa nienawiści?
Krótki przewodnik Humanity in Action
Jak właściwie możemy definiować mowę nienawiści? Czym się ona objawia, dlaczego tak ją nazywamy? Dlaczego jest też tak szkodliwa i jak możemy jej przeciwdziałać? Jakie stanowisko wobec mowy nienawiści przyjmuje polskie prawo?
Dowiedz się więcej
22.09.2021WebinarCzy tylko źli ludzie są rasistami?
Webinar Polskiej Akcji Humanitarnej
Dr Margaret Amaka Ohia Nowak dokonuje krytycznej analizy doniesień medialnych dotyczących śmierci George Floyda w zagranicznych i polskich mediach, przygląda się również opisom innych zdarzeń, w których brali udział ciemnoskórzy.
Posłuchaj, w jaki sposób odpowiada na tytułowe pytanie i odnosi się do kwestii intencji, z którymi zdarza nam się wypowiadać krzwdzące i stereotypowe opinie.
Dowiedz się więcej
22.09.2021PodcastJęzyk tworzy rzeczywistość
4. odcinek podkastu PAH "Tolerancja to za mało"
W jaki sposób język tworzy rzeczywistość? Czym są feminatywy i jak wpływają na nasze postrzeganie świata? Czy język mediów i pojawiające się w nim metafory dotyczące klimatu, migracji i rozwoju mogą oddziaływać na nasze emocje i opinie?
Dowiedz się więcej
22.09.2021PodcastRasizm po polsku
3. odcinek podkastu PAH "Tolerancja to za mało"
Joanna Pankowska i Łukasz Bartosik z Zespółu Edukacji PAH przyglądają się temu, kto i co mówi na temat rasizmu w polskiej debacie publicznej. W podkaście usłyszysz również perspektywę ciemnoskórych Polek. Odcinek współfinansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw RP. Rozmowę #DontCallMeMurzyn znajdziesz tutaj. Transkrypcja odcinka dostępna jest na stronie PAH. Sprawdź również pozostałe odcinki podkastu Tolerancja to za mało.
Dowiedz się więcej
22.09.2021AnimacjaJak mówić o większości świata?
Animacja PAH
W jaki sposób powinniśmy mówić o świecie, który nas otacza? O jakich zasadach warto pamiętać? Zobacz animację przygotowaną przez Polską Akcję Humanitarną.
Dowiedz się więcej