17.01.2024ArtykułWystawa
Zachęcamy do wypożyczenia wystawy
Zapraszamy serdecznie do bezpłatnego wypożyczania wyjątkowej wystawy „Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban.”. Zachęcamy w szczególności organizacje, instytucje kultury, szkoły oraz firmy, którym bliskie jest pełne empatii i rozumienia spojrzenie na drugiego człowieka.
Dowiedz się więcej
04.10.2023PodcastSłuchowisko DOM
Słuchowisko przygotowane z okazji Światowego Dnia Uchodźcy
W związku ze Światowym Dniem Uchodźcy zapraszamy do wysłuchania słuchowiska „Dom”. Stworzyliśmy je, aby osoby, które musiały opuścić swoje domy przez wojnę, mogły same opowiedzieć o tym, co je spotkało. Zależało nam na tym, aby ich głos został usłyszany. Aby jak najwięcej osób dowiedziało się bezpośrednio od nich, jak wygląda ich życie.
Dowiedz się więcej
27.02.2023Podcast, WywiadCzym jest dla nas dom?
Odcinek audycji "Plac na rozdrożu" z Radia 357
Czym jest dla nas dom? Czy myślimy czasem o tych, którzy musieli go opuścić wbrew swojej woli, co o nich wiemy? Agnieszka Obszańska porozmawiała na temat platformy DOM z jej twórczyniami, koordynatorką projektu Alicją Ryś i autorką zdjęć na platformę Agatą Grzybowską. Zachęcamy do przysłuchania się ich rozmowie, w której opowiadają więcej o projekcie i same próbują się zmierzyć z nieoczywistym pytaniem o to, czym jest dla nas dom.
Dowiedz się więcej
09.12.2022ArtykułWłączamy Nowe Narracje o Świecie
Projekt Zespołu Edukacji PAH
„Każdy i każda z nas codziennie tworzy opowieści o świecie, komentując rzeczywistość. Ale wtedy, gdy opisujemy miejsca, w których byliśmy tylko chwilę (np. na wakacjach) lub które znamy tylko z książek lub filmów (jak np. dla wielu osób – kraje azjatyckie) jesteśmy bardzo podatni na powielanie schematów narracyjnych i stereotypów. Zależy nam, aby poprzez realizowane przez nas działania stworzyć alternatywę dla dominujących w polskiej przestrzeni publicznej kolonialnych i europcentrycznych narracji. Poniżej publikujemy wyniki […]
Dowiedz się więcej
24.10.2022Webinar(POST)POSTTURYSTA
Webinar Akademii Aktywistek i Aktywistów PAH
Turysta bogatszy o świadomość globalnych współzależności, przyczyn i konsekwencji turystycznych zachowań, a także posiadający samoświadomość podlegania procesom psychologicznym, komercyjnym i ideologicznym to postturysta. Dokąd jeździ? Jakie relacje robi? O czym i komu opowiada?
Dowiedz się więcej
17.10.2022Artykuł, RaportKryzys na granicy
Kontekst granicy polsko-białoruskiej
Granica polsko-białoruska, punkt na jednym ze szlaków migracyjnych ze wschodu, stała się miejscem kryzysu humanitarnego. Zamknięcie tej granicy spowodowało, że orgomną ilość osób przybywających do Europy znalazła się w skrajnie trudnej sytuacji. Wiele z nich ucieka ze swoich państw przed niestabilną sytuacją polityczną, konfliktami zbrojnymi czy upadającą gospodarką która odbiera im szansę na godne życie. Schronienia szukają w Europie, części z nich udaje się znaleźć po tej stronie granicy, ale wielu doświadcza przemocy przy […]
Dowiedz się więcej
06.09.2022human storiesDlaczego ludzie wyjeżdżają z Libanu?
Opowieść D.
Jestem Palestyńczykiem urodzonym w Libanie. Całe dzieciństwo i dorosłe życie spędziłem w obozach dla uchodźców w Libanie. Palestyńczykom bardzo trudno opuścić Liban, jest to w zasadzie niemożliwe. W 2015 roku postanowiłem skorzystać z nielegalnej drogi. Przekroczyłem granicę przy pomocy przemytników. Dotarłem do Niemiec, które były krajem moich marzeń o miejscu, gdzie spodziewałem się, że będą respektowane prawa każdego człowieka. Po trzech miesiącach wróciłem do Bejrutu. Cała moja droga […]
Dowiedz się więcej
30.08.2022human storiesKim są jezydzi?
Są to wyznawcy starożytnej synkretycznej religii monoteistycznej, łączącej elementy różnych tradycji Bliskiego Wschodu (elementy islamu – szyizmu, sufizmu; chrześcijaństwa – nestorianizmu; pierwotnych wierzeń indoirańskich – zoroastryzmu, mazdaizmu, mandaizmu, manicheizmu; mitologię kurdyjską, judaistyczną oraz gnostycyzmu). Religię tę wyróżniają rytuały modlitewne, wiara w reinkarnację i centralna rola Anioła-Pawia (Malak Tawus), czczonego jako posłańca Boga. Małżeństwa jezydów mogą być zawierane wyłącznie w obrębie wspólnoty wyznaniowej. […]
Dowiedz się więcej
30.08.2022ArtykułSabra i Szatila w Bejrucie
Gdzie można znaleźć schronienie?
Kiedyś Sabra była ubogą dzielnicą w zachodnim Bejrucie, która sąsiadowała z Szatilą – obozem założonym przez Palestyńczyków 1949 roku. Przez lata granice między Sabrą i Szatilą zatarły się i powszechnie zaczęto nazywać je „obozami Sabry i Szatili”. Obecnie w obozach tych mieszkają uchodźcy z Syrii, Bangladeszu, Egiptu i biedni Libańczycy, których poziom życia mocno się obniżył w wyniku kryzysu ekonomicznego. Podczas wojny domowej w Libanie w latach 1975–1990 palestyńska dzielnica uchodźcza […]
Dowiedz się więcej
30.08.2022ArtykułLudobójstwo jezydów w 2014 roku
Tak zwane Państwo Islamskie uważało jezydów za „niewiernych”. Mężczyźni odmawiający nawrócenia na islam byli zabijani. Kobiety sprzedawano, stawały się niewolnicami seksualnymi. Do niewoli wzięto ponad sześć tysięcy kobiet, a ponad dwa tysiące osiemset wciąż uznaje się za zaginione. Przemoc seksualna i gwałty dokonywane na jezydkach były elementem walki, metodą niszczenia społeczności jezydzkiej przez tak zwane Państwo Islamskie. Ludobójstwo i prześladowania jezydów w 2014 roku miały […]
Dowiedz się więcej
30.08.2022human storiesPewnego dnia
Historia Layli z Iraku
Mam trzydzieści cztery lata. Mieszkałam z mężem i czwórką naszych dzieci w dystrykcie Szingal w prowincji Niniwa. Mąż pracował, mieliśmy samochód, dzieci chodziły do szkoły. Niczego nam nie brakowało. Pewnego dnia do naszej wioski weszli bojownicy z czarnymi flagami. Były to oddziały tak zwanego Państwa Islamskiego. Nawet w najczarniejszych snach nie wyobrażaliśmy sobie, że może nas spotkać coś takiego. Ani ja, ani moja rodzina, ani nasi sąsiedzi. Nie przypuszczałam, […]
Dowiedz się więcej
29.06.2022PodcastTurystyczne dylematy
10. odcinek podkastu "Tolerancja to za mało"
Turystyka często kojarzona jest ze sposobem na poznawanie świata. Zanim jednak spakujemy plecak i ruszymy na poszukiwanie nowych doświadczeń, warto zadać sobie kilka pytań o to, w jaki sposób nasza podróż może wpłynąć na środowisko, ludzi i ekonomię miejsca, do którego jedziemy. Gościem odcinka jest Paweł Cywiński z portalu post-turysta.pl.
Dowiedz się więcej
24.05.2022WebinarGra w Rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić
Webinar Akademii Aktywistek i Aktywistów PAH
Rasizm to pogląd zakładający wyższość jednej rasy nad drugą. Jest to zjawisko niejednorodne, efektywnie analizować je można wyłącznie poprzez jasno wskazany kontekst historyczny. Naszym polem badawczym będzie kapitalizm, czyli system gospodarczy oparty na prywatnej własności. Przyjrzymy się, w jaki sposób system ten dzieli i rządzi, wytwarzając hierarchie i tożsamościowe przeciwieństwa. Przykładem, który szczegółowo przeanalizujemy, będzie europocentryzm, przybierający formę kolonializmu, kulturalizmu i orientalizmu.
Dowiedz się więcej
26.10.2021FilmJak język kształtuje nasze myśli
TED talk z Lerą Boroditsky
Język jest ważnym elementem postrzegania świata. Sposób w jaki mówimy o innych ludziach czy miejscach może odzwierciedlać nasz stosunek do nich. Różne historie są nam opowiadane w konkretny sposób, który wpływa na nasz obraz świata. Posłuchaj wystąpienia Lery Boroditsky, która wyjaśnia szerzej to zagadnienie.
Dowiedz się więcej
26.10.2021AnimacjaHistoria kontra Krzysztof Kolumb
Animacja TED Ed Alexa Gendlera
Często jesteśmy uczeni, że Kolumb był wielkim odkrywcą, któremu udało się dostać do nieznanych lądów i rozpocząć zupełnie nowy etap kolonizacji i podboju świata. Jest to jednak dość uproszczone i jednostronne podejście, które często nie uwzględnia pełnej historii tego wydarzenia i problemów, których przysporzyło.
Dowiedz się więcej
26.10.2021PodcastJak dobrze poznawać inną kulturę?
Podcast magazynu Pismo
O postturystyce, a także o postkolonializmie w podcaście magazynu Pismo rozmawia Zuzanna Kowalczyk i Paweł Cywiński rozmawiają o postturystyce i postkolonializmie w podcaście „Dziś w książce” magazynu Pismo. Kontektstowym tekstem jest tutaj „Orientalizm” Edwarda W Saida.
Dowiedz się więcej
26.10.2021FilmKolonialna historia – postkolonialne społeczeństwa
Wykład zorganizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Tematem wykładu „Kolonialna historia – postkolonialne społeczeństwa. O polityce wybiórczej pamięci w Europie”, było zagadnienie postkolonializmu i postkolonialnych społeczeństw, z którymi mamy do czynienia.
Dowiedz się więcej
22.09.2021PodcastSubiektywnie o wolonturystyce
8. odcinek podkastu PAH "Tolerancja to za mało"
Joanna Pankowska i Łukasz Bartosik dzielą się swoimi doświadczeniami wyjazdu na staże do Ghany i Kenii i snują na ich podstawie subiektywną opowieść o wolontariacie turystycznym. Opowiadają też o wątpliwościach przed wyjazdem i po powrocie oraz o tym, jak na tę sytuację patrzą z perspektywy czasu.
Dowiedz się więcej
22.09.2021PodcastEuropa (nie)jest pępkiem świata
1. odcinek podkastu PAH "Tolerancja to za mało"
Pierwszy odcinek podkastu zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Do nagrania zaprosili bliskie osoby, które podzieliły się swoimi doświadczeniami ze zmianą perspektywy. Ich historie pomogą Ci zrozumieć, jak europocentyzm objawia się na co dzień.
Dowiedz się więcej