W tym roku Dzień Pomocy Humanitarnej ma dodatkowe, szczególne znaczenie: organizacje apelują o ochronę pracowników humanitarnych i ludności cywilnej.
Jeszcze nigdy tak wielu pracowników humanitarnych nie zginęło podczas pełnienia swoich obowiązków. W 2023 roku najwyższą cenę za pomoc innym zapłaciło prawie 280 osób, a kolejne 300 zostało rannych, porwanych lub uległo wypadkom
Strefa Gazy, Jemen, Ukraina, Syria, Sudan – miniony rok upłynął pod znakiem nowych i przeciągających się konfliktów zbrojnych oraz kryzysów humanitarnych na ogromną skalę. W połączeniu z katastrofami naturalnymi dały one przerażający wynik: 310 milionów osób, które potrzebują wsparcia w najbardziej podstawowych kwestiach, takich jak czysta woda, jedzenie, leki. Wszędzie tam pomagali i wciąż służą pomocą pracownicy humanitarni, którzy sami często są ofiarami kryzysów w swoim kraju. Ich również nie omijają zagrożenia i ataki – mimo, iż prawo międzynarodowe nakłada na strony konfliktów obowiązek chronienia również pracowników humanitarnych.