Polska Akcja Humanitarna (PAH) podejmuje różne działania, które mają złagodzić skutki kryzysu humanitarnego na Madagaskarze. Od 2022 roku organizacja aktywnie wspiera mieszkańców wyspy, skupiając się na zapewnieniu dostępu do wody i żywności, a także na długofalowych rozwiązaniach angażujących lokalne społeczności.
Priorytetami Polskiej Akcji Humanitarnej są budowy studni i ujęć wody oraz realizacja programów „food for work”, tworzenie szkółek leśnych i dystrybucja sadzonek oraz budowa tam piaskowych przy aktywnym udziale mieszkańców. PAH dostarcza również piece solarne i organizuje ciepłe posiłki w szkołach.
Program ma na celu nie tylko rozwiązywanie bieżących problemów, ale także budowanie świadomości i umiejętności ułatwiających radzenie sobie z wyzwaniami w przyszłości. Dlatego nie brakuje też inicjatyw związanych z edukacją społeczności w zakresie zdrowia, zarządzania środowiskiem i równości płci. Dzięki nim można budować bardziej świadome i zrównoważone społeczności, zdolne do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Mieszkańcy Madagaskaru uczestniczą w warsztatach rolniczych wprowadzających nowe techniki upraw i hodowli, wykorzystywania odpadów rolniczych czy zakładania farm owadów, które także są źródłem pożywienia i składnikiem pasz.
Tym samym, dzięki obecności PAH na Madagaskarze, otrzymują oni nie tylko pomoc doraźną, ale i narzędzia do tego, by zmieniać swoją przyszłość i lepiej radzić sobie ze skutkami zmian klimatu.
Każdy gest ma znaczenie, a wspólne działania mogą przynieść realną zmianę w życiu mieszkańców Madagaskaru.