Semestr w programie „Globalnie i Krytycznie w Szkole” to czas na uświadomienie sobie istnienia globalnych współzależności, poznania ich i zauważania w codziennym życiu i codziennych wyborach. To przestrzeń na dyskusję o aktualnych i ważnych społecznie tematach, ale także na przyjrzenie się temu, jak media kształtują nasze wyobrażenie o świecie i postrzeganie innych oraz poznanie perspektywy osób ciemnoskórych i pochodzących spoza Polski.
W programie poruszymy w nim m.in. tematy: katastrofy klimatycznej, migracji i uchodźstwa, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju). Będziemy koncentrować się na zrozumieniu, jak jesteśmy powiązani/e ze światem i współodpowiedzialni/e za to co się na nim dzieje. Naszym celem będzie także wzbudzenie empatii wobec grup traktowanych stereotypowo ze względu na kolor skóry i pochodzenie oraz rozwój umiejętności krytycznego myślenia wobec przekazów medialnych dotyczących spraw globalnych.
W programie pracujemy aktywnymi metodami nauczania – m.in. grami, grywalizacją, materiałami audiowizualnymi i kartami dyskusji. Program realizowany jest w oparciu o założenia edukacji globalnej – więcej na temat tego obszaru przeczytać można w publikacji: https://bit.ly/3AOKyBM.
Program jest zaprojektowany głównie z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, którzy chcą uatrakcyjnić godziny wychowawcze oraz dyskutować z uczniami i uczennicami. Stałą grupę projektową w każdej szkole tworzy jedna klasa oraz 2 nauczycieli/ki (w tym 1 to wychowawca/czyni). Część działań jest realizowana dla szerszej grupy uczniów i uczennic.
Co oferujemy nauczycielom i nauczycielkom?
- udział w bezpłatnych szkoleniach stacjonarnych
- kreatywne materiały edukacyjne
- opiekę mentorską
- grywalizację online dla uczniów/ennic
- webinary
Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2025
Przed wypełnieniem formularza, przeczytaj przewodnik umieszczony poniżej. Znajdziesz w nim szczegóły programu – daty szkoleń, zaplanowane działania, harmonogram oraz instrukcję, jak wypełnić zgłoszenie.
ZGŁOŚ SIĘ ZA POMOCĄ FORMULARZA ONLINE: https://forms.gle/CMVd6dk3VvDfmWFn7
Na zgłoszenia czekamy do 1.09.2024 r. W dniach 2-3.09.2023 skontaktujemy się telefonicznie z wybranymi osobami, które prześlą zgłoszenia.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt – tel. 573 834 614 lub drogą mailową edukacja@pah.org.pl.