Godziny wychowawcze ze światem
Program dla szkół podstawowych ponadpodstawowych.

Godziny Wychowawcze ze Światem to cykl co najmniej 8 zajęć, które są pretekstem do dyskusji o bieżących wydarzeniach na świecie oraz wartościach takich jak solidarność, godność ludzka czy sprawiedliwość, bez względu na pochodzenie. Dzięki nim uczniowie i uczennice kształtują postawy otwartości i odpowiedzialności za to, co dzieje się na świecie.

Wychowawcom i wychowawczyniom oferujemy zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, które ułożone są w spójny i angażujący program na cały rok szkolny. Naszym celem jest nie tylko informowanie o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtowanie postaw, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości.

 

Program jest realizowany w 2 wersjach, w zależności od grupy wiekowej:

klasy 1 – 6 szkoły podstawowej
klasy 7 – 8 szkoły podstawowej i klasy ze szkół ponadpodstawowych.
Grupy młodsze pracują w oparciu o Bazgrolniki – zeszyty ćwiczeń w tematach jak: odpowiedzialna konsumpcja, kryzys klimatyczny, migracje i uchodźstwo, reagowanie na kryzysy humanitarne (m.in. wojny), przykłady globalnych powiązań oraz różne perspektywy patrzenia na świat.

 

Praca w grupach starszych koncentruje się na temacie języka i narracji, które kształtują nasz sposób patrzenia i opowiadania o świecie. Wspólnie przyglądać się będziemy m.in. stereotypom i uprzedzeniom, białemu przywilejowi, kwestii rasizmu i sposobom na zmiany poprzez zmianę języka. Dla nauczycieli i nauczycielek pracujących z tą grupą przygotowaliśmy scenariusze zajęć, karty dyskusje, refleksyjno-dyskusyjną wystawę plakatową „Zmień perspektywę” oraz Pomocniki PAH. Wysyłane są one w formie drukowanej i/lub elektronicznej (w zależności od deklaracji w formularzu).

 

Program ten sprawdza się nie tylko na lekcjach wychowawczych, ale także na zajęciach świetlicowych i opiekuńczo-wychowawczych. Może być on także realizowany w edukacji zdalnej.

 

W trakcie roku szkolnego oferujemy wsparcie merytoryczne w postaci webinarów.

Szczegóły opisane są w przewodnikach zamieszczonych poniżej. Znajdują się tam m.in. zakres tematyczny, harmonogram, oczekiwania wobec osób uczestniczących i lista materiałów oferowanych osobom uczestniczącym.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz:

 

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: edukacja@pah.org.pl.

Materiały do pobrania
 
Potrzebujemy Twojej pomocy, aby działać

Wspieraj projekty takie jak ten. Kliknij w przycisk obok i przekaż darowiznę. Razem możemy więcej!

Bezpośrednia wpłata:
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.