Książkę możesz kupić w naszym sklepiku!
Książkę możesz kupić w naszym sklepiku!
PAŹDZIERNIK – Janina Ochojska w radiowej Trójce opowiada o tragedii Bośniaków w oblężonym przez Serbów Sarajewie. Po audycji zgłaszają się chętni do pomocy w organizacji konwoju.
LISTOPAD – W Warszawie trwa zbiórka darów dla mieszkańców Sarajewa od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Polska Fundacja EquiLibre zbiera żywność, odzież, namioty i koce.
GRUDZIEŃ – Powstaje warszawski oddział polskiej Fundacji EquiLibre. Pierwszy lokal przy ulicy Miodowej dostaje od prezydenta Warszawy Stanisława Wyganowskiego.
26 GRUDNIA – Fundacja EquiLibre wysyła pierwszy konwój z Polski do oblężonego Sarajewa. W Konwoju Pokoju jedzie dwanaście ciężarówek, wiozących między innymi żywność, leki, ubrania i koce. Udział w nim bierze kilkunastu dziennikarzy.
24 LUTEGO – Fundacja EquiLibre wysyła do Sarajewa cztery ciężarówki z kocami, lekami i żywnością. W drodze powrotnej konwój zostaje ostrzelany. Ginie Francuzka Chantal Godinot, a dwaj polscy kierowcy zostają ranni.
MARZEC/KWIECIEŃ – Fundacja EquiLibre wysyła kolejne dwa konwoje na Bałkany. Pomoc medyczna i żywnościowa trafia do Belgradu i Prisztiny.
14 MAJA – Janina Ochojska otrzymuje Medal Świętego Jerzego, nagrodę przyznawaną przez czytelników i środowisko Tygodnika Powszechnego „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość – i wrażliwość tę wyrażają czynem”.
31 LIPCA – W ramach międzynarodowej akcji pomocowej „Mir Sada” („Pokój Teraz”) Fundacja EquiLibre wysyła do Sarajewa konwój złożony z 20 ciężarówek, wiozących 400 ton żywności, leków i środków czystości. Akcja jest nagłośniona medialnie, a w samym konwoju bierze udział wiele znanych osób ze świata mediów i polityki.
WRZESIEŃ – Fundacja EquiLibre wysyła konwoje z pomocą medyczną do klinik i przychodni w Belgradzie i Kosowie.
1 PAŹDZIERNIKA – Dzięki dotacjom UNHCR EquiLibre tworzy Centrum Pomocy Uchodźcom w Warszawie. Będzie udzielać pomocy społecznej, medycznej i prawnej, a także pomagać w zdobyciu pracy, mieszkania czy wykształcenia.
LISTOPAD–GRUDZIEŃ – Fundacja EquiLibre przeprowadza akcję edukacyjną w warszawskich szkołach, ucząc dzieci, że nawet najmniejsza pomoc jest istotna.
2 GRUDNIA – Janina Ochojska zostaje wybrana przez przedstawicieli Unii Europejskiej i dziennikarzy Kobietą Europy 1993.
23 STYCZNIA – Do Belgradu i Sarajewa wyrusza konwój wiozący 62 tony leków, żywności i środków czystości. Jest to pierwszy od czterech miesięcy konwój, który wjechał do oblężonego miasta.
MARZEC–KWIECIEŃ – Dwa następne konwoje z pomocą medyczną docierają na Bałkany. Wśród odbiorców pomocy są zarówno Serbowie, jak i Bośniacy.
1 CZERWCA – Fundacja EquiLibre z Towarzystwem „Nasz Dom” współorganizuje w polskim Sejmie obrady Parlamentu Dziecięcego. Dzieci uchwalają apel o pokój w krajach byłej Jugosławii.
5 CZERWCA – Do Sarajewa wyjeżdża pierwszy konwój z logo Polskiej Akcji Humanitarnej. Jego uczestnicy przekazują ofiarom wojny między innymi ponad pięć tysięcy pocztówek z Gołąbkiem Pokoju podpisanych przez polskie dzieci.
17 SIERPNIA – Konwój rekonesansowy dociera do Kazachstanu i mieszkających tam Polaków. Jego uczestnicy nawiązują kontakty, które mają pomóc w przyszłych akcjach humanitarnych.
4 WRZEŚNIA – Wyjazd konwoju z pomocą medyczną do szpitali w Kokczetawie i Karagandzie w Kazachstanie.
23 PAŹDZIERNIKA – Konwój pod znakiem Polskiej Akcji Humanitarnej rusza z przygotowanymi przez harcerzy Paczkami Pokoju do Sarajewa. W drodze powrotnej zostaje ostrzelany. Samochód, w którym jadą Janina Ochojska i Tomasz Wilk, spada w przepaść. Po krótkim pobycie w szpitalu oboje wracają do konwoju.
20 GRUDNIA – Ponad dwa tysiące paczek świątecznych dociera drogą lotniczą do Polaków w Kazachstanie.
28 GRUDNIA – Fundacja apeluje do Polaków o podpisanie Deklaracji Sarajewa Miasta Wolnego i Zjednoczonego.
18 STYCZNIA – Podjęcie decyzji o oddzieleniu się od Fundacji EquiLibre (której polski oddział nadal działa w Krakowie) i utworzeniu Fundacji Polska Akcja Humanitarna.
14 LUTEGO – Wyjazd pierwszego konwoju do Czeczenii. Do szpitala w Szali dostarczono 35 ton lekarstw, opatrunków, żywności i odżywek dla dzieci w ogarniętym wojną kraju.
28 MARCA – Konwój z odżywkami dla dzieci i środkami czystości wyrusza do wciąż oblężonego Sarajewa.
2 CZERWCA – Polska Akcja Humanitarna wysyła konwój z lekami, artykułami szkolnymi i książkami dla Polaków w Kazachstanie.
WRZESIEŃ–PAŹDZIERNIK – Dwa konwoje z pomocą medyczną i odżywkami dla dzieci docierają do Bośni i Serbii.
GRUDZIEŃ – PAH we współpracy z lokalnym Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Bieszczadzkim rozpoczyna akcję dożywiania uczniów w Bieszczadach. Ponad trzy tysiące dzieci zostaje objętych pomocą.
GRUDZIEŃ – PAH organizuje Pierwszą Pielgrzymkę Polaków z Kazachstanu do Polski. Polskie rodziny goszczą ponad osiemdziesiąt seniorów i seniorek, dla niektórych jest to pierwsza w życiu wizyta w ojczystym kraju po deportacjach w latach 30. Ponad 1700 paczek świątecznych trafia do polskich rodzin w Kazachstanie.
LUTY–KWIECIEŃ – Do zniszczonej wojną Bośni docierają dwa konwoje z lekami, żywnością i produktami dla dzieci.
22 CZERWCA – Rozpoczyna się drugi etap programu pomocy dzieciom bieszczadzkim. Miejscowe szkoły na czas wakacji mają zostać schroniskami, których zarobek będzie przeznaczony na posiłki dla najuboższych.
SIERPIEŃ – Wyruszają konwoje do Bośni i Kazachstanu. Pierwszy wiezie żywność i leki. Do Kazachstanu trafia sprzęt medyczny dla szpitali oraz pomoc dla szkół i domów dziecka.
17 GRUDNIA – Po raz kolejny PAH drogą lotniczą zawozi polskim rodzinom w Kazachstanie ponad dwa tysiące paczek świątecznych. W drodze powrotnej zabiera uczestników II Pielgrzymki Polaków z Kazachstanu.
LUTY–MARZEC – Janina Ochojska z Aleksandrą Rezunow wyjeżdżają z misją rekonesansową do polskich rodzin w Litwie. Po ich powrocie PAH organizuje zbiórkę pieniężną, dzięki której może dożywić prawie pięćset dzieci w tym kraju.
LUTY–KWIECIEŃ – Do Sarajewa wyjeżdżają dwa konwoje z żywnością, lekami i odzieżą. Pomoc zostaje rozdzielona między ludność muzułmańską, serbską i chorwacką, a także trafia do mieszkających w Bośni rodzin polskich.
MAJ – PAH powołuje Komitet Odbudowy Szkoły w Sarajewie z Tadeuszem Mazowieckim na czele. Po wyborze szkoły zaczyna się zbieranie funduszy od polskich firm. Po powodzi w 1997 roku w Polsce, z powodu protestów wielu osób, PAH jest zmuszona do zaprzestania zbiórki na odbudowę szkoły w Sarajewie. Zostaje ona w 2000 roku odbudowana przez Amerykanów.
7 LIPCA – PAH wysyła żywność i koce dla kłodzkich powodzian. Rozpoczyna się pierwszy etap Programu Pomocy Powodzianom.
LIPIEC–SIERPIEŃ – PAH dostarcza ofiarom powodzi ponad 900 ton darów w postaci między innymi materacy, żywności, wody pitnej, leków i środków czystości. PAH organizuje również kolonie dla prawie siedmiuset dzieci z zalanych miejscowości.
30 SIERPNIA – Rozpoczyna się drugi etap wsparcia powodzian, polegający na pomocy w remoncie i wyposażaniu budynków instytucji pozarządowych oraz domów prywatnych.
GRUDZIEŃ – Po raz kolejny PAH wysyła paczki świąteczne oraz organizuje pobyt w ojczyźnie dla społeczności polskiej z Kazachstanu.
PAH w ramach kontynuacji ubiegłorocznej akcji pomocy dla powodzian obejmuje kompleksową pomocą 12 publicznych szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych na terenach zalanych.
KWIECIEŃ – PAH organizuje zbiórkę na rozpoczynającą się akcję „Pajacyk”, mającą na celu dożywianie dzieci w ubogich regionach Polski.
15 MAJA – W Małopolsce zostają otwarte Dom dla Samotnej Matki i Dom dla Bezdomnych, odremontowane po powodzi ze środków PAH. Fundacja dostarcza wyposażenie do mieszkań powodzian, między innymi w Laskowej, na sumę ponad 100 tysięcy złotych.
20 MAJA – PAH wysyła ciężarówkę ze sprzętem komputerowym dla szkół w litewskich Solecznikach i Ejszyszkach.
20 CZERWCA – Konwój z lekami, namiotami i żywnością rusza do ofiar trzęsienia ziemi w Afganistanie. Ciężarówki docierają do Duszanbe w Tadżykistanie, skąd helikoptery Czerwonego Krzyża zabierają pomoc do poszkodowanych rejonów.
WRZESIEŃ – PAH w ramach akcji „Pajacyk” zaczyna finansować obiady w wybranych szkołach w północno-wschodniej Polsce. Podczas trwającej od kwietnia zbiórki zebrano ponad 400 tysięcy złotych od firm i osób prywatnych.
29 WRZEŚNIA – Wyjeżdża coroczny konwój z darami dla polskiej społeczności w Kazachstanie.
25 i 27 LISTOPADA – Do ofiar powodzi w ukraińskim Zakarpaciu PAH wysyła dwie ciężarówki z żywnością, produktami dla niemowląt, lekami i opatrunkami.
17 GRUDNIA – Do organizacji polonijnych w Kazachstanie po raz kolejny drogą lotniczą docierają świąteczne paczki z żywnością, odzieżą i zabawkami. Samolot w drodze powrotnej zabiera uczestników IV Pielgrzymki Polaków z Kazachstanu.
MARZEC – PAH wydaje pierwszy numer młodzieżowego czasopisma „Pomagamy!”.
8 MARCA, 10 CZERWCA, 19 LIPCA, 7 GRUDNIA – Do Litwy wyjeżdżają konwoje ze sprzętem komputerowym, książkami i wyposażeniem dla szkół.
14 i 24 KWIETNIA, 9 CZERWCA, 2 LIPCA – PAH w ramach Operacji „Tęcza” Wspólnoty Europejskiej wysyła cztery konwoje do Albanii. Do obozów dla uchodźców trafia prawie 250 ton witamin, odżywek dla dzieci, środków czystości i żywności. Część darów pochodzi z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
26 LIPCA – 3 SIERPNIA – Janina Ochojska i Kaja Wiślińska z PAH biorą udział w misji rekonesansowej polskich organizacji pozarządowych w Serbii i Kosowie. Misja ma na celu przygotowanie stałego Programu Pomocy dla Bałkanów, który w pierwszej fazie skupi się na dostarczeniu pomocy humanitarnej oraz odbudowie wybranych szkół i domów, a w drugiej zapewni pomoc psychologiczną, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz wesprze tworzenie struktur samorządowych.
25 SIERPNIA – PAH wysyła do ofiar trzęsienia ziemi w Turcji dwie ciężarówki z żywnością, opatrunkami i ubraniami.
28 SIERPNIA – PAH rozpoczyna zbiórkę przyborów szkolnych w ramach „Akcji Nadzieja”. Zebrane dary trafiają do szkół na Suwalszczyźnie, w Litwie i Kazachstanie oraz do obozów dla uchodźców w Serbii.
WRZESIEŃ – Krakowskie biuro PAH rozpoczyna program pomocy dla rumuńskiego sierocińca i przytuliska dla kobiet prowadzonego przez Fundację „Pro Vita”.
16 LISTOPADA – Do serbskich uchodźców z Kosowa w Belgradzie trafia konwój PAH z ubraniami, obuwiem i artykułami higienicznymi.
6 GRUDNIA – PAH wysyła konwój z odżywkami dla dzieci, żywnością i artykułami higienicznymi do uchodźców, którzy wrócili do ustabilizowanego Kosowa. Dary odbierają Stowarzyszenie Matki Teresy oraz Jugosłowiański Czerwony Krzyż.
19 GRUDNIA Rozpoczyna się V Pielgrzymka Polaków z Kazachstanu.
GRUDZIEŃ W Kosowie zostaje założona pierwsza stała misja PAH. Misja obejmuje gminy Kacanik i Strpce, zamieszkane przez społeczności kosowską i serbską.
14 STYCZNIA i 6 KWIETNIA – PAH wysyła konwoje z odżywkami dla dzieci i oknami darowanymi przez firmę Urzędowski do Kosowa w celu wsparcia odbudowy domów i budynków szkolnych.
1 STYCZNIA, 7 LIPCA i 5 GRUDNIA – Do ofiar konfliktu w Czeczenii i Inguszetii wyruszają konwoje z żywnością, środkami czystości i lekarstwami.
2 LUTEGO, 15 MAJA i 7 LIPCA – PAH wysyła konwoje z darami do sierocińca w Valea Plopului w Rumunii.
KWIECIEŃ – W Nazran (Inguszetia) i w Groznym (Czeczenia) rozpoczyna działalność stała misja PAH.
5 KWIETNIA – Do bośniackiej szkoły w Sarajewie wyjeżdża konwój ze sprzętem komputerowym. Szkoła zostaje odbudowana w tym samym roku przez Amerykanów.
26 KWIETNIA – PAH wysyła użyczonym rządowym samolotem dary dla węgierskich powodzian.
30 MAJA, 10 LIPCA i 19 LISTOPADA – PAH wysyła do Litwy konwoje z żywnością, odzieżą i sprzętem AGD.
9 CZERWCA – Do ofiar powodzi w Rumunii wyjeżdża konwój z żywnością, środkami czystości i pościelą.
3 PAŹDZIERNIKA – Do Kazachstanu wyjeżdża konwój z darami dla Polonii.
26 PAŹDZIERNIKA – W Groznym PAH jako pierwsza i jedyna organizacja dostarcza czystą wodę pitną dzięki zamontowaniu nowego filtra wodnego. Każdego dnia dostarcza 120 tysięcy litrów wody do 41 zbiorników w 20 szpitalach, 6 szkołach i 14 punktach dla ludności.
19 GRUDNIA – Do Polski przybywają uczestnicy VI Pielgrzymki Polaków z Kazachstanu. Jest to ostatni taki wyjazd. W związku z wejściem w życie ustawy o repatriacji PAH zamierza pomagać Polakom ze Wschodu w inny sposób.
30 STYCZNIA – PAH apeluje o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Indiach. Zebrano ponad 100 tysięcy złotych na odbudowę wodociągu w Jamnagarze.
19 LUTEGO – Powstaje Polska Strona Głodu. Dzięki codziennym odwiedzinom internautów w 2001 roku na akcję „Pajacyk” zebrano ponad 200 tysięcy złotych.
21 MARCA – PAH włącza się w konwój dla ofiar powodzi w Ukrainie organizowany przez Straż Pożarną. W Użgorodzie dystrybucją środków czystości, koców i pojemników na wodę zajmuje się lokalna Grupa Komisji Humanitarnej Obwodu Zakarpackiego.
KWIECIEŃ – PAH kończy pierwszy etap programu „Piecyki dla Groznego”. Czeczeńskie szkoły, szpitale i rodziny zostały wyposażone w ponad 2000 piecyków.
KWIECIEŃ – PAH wspomaga remonty domów ofiar powodzi na Syberii.
LIPIEC – PAH wydaje polsko-rosyjski poradnik dla repatriantów z krajów byłego ZSRR.
12 LIPCA – PAH rozpoczyna pomoc dla polskich powodzian, wysyłając transport do Domu Samotnej Matki w Słupsku.
LISTOPAD – W ramach rozpoczętego programu wodno-sanitarnego w Groznym PAH zajmuje się dystrybucją wody do około 300 zbiorników w szkołach, szpitalach i dzielnicach, wywózką śmieci, budowaniem toalet i spalarni przy szpitalach oraz edukacją higieniczną.
18 LISTOPADA – PAH rozpoczyna w polskich szkołach akcję „Złotówka dla dzieci z Afganistanu”. Chce w ten sposób pokazać, że w pomocy liczą się nawet najmniejsze gesty. Do końca roku w prawie 1600 szkołach zebrano ponad 200 tysięcy złotych.
21 STYCZNIA – Toruński oddział PAH otwiera Biuro Informacji Społecznej, gdzie potrzebujący mogą zwrócić się o pomoc prawną.
KWIECIEŃ – PAH finalizuje program pomocy dla ofiar polskiej powodzi w 2001 roku. W efekcie akcji prowadzonej od 2001 roku z „Gazetą Wyborczą” zbudowano 26 domów dla rodzin z dziećmi i kupiono 11 mieszkań dla osób starszych, których domy zostały całkowicie zniszczone.
CZERWIEC – PAH zakłada stałą misję w Kabulu. Jej celem jest odbudowa i wyposażenie miejscowej szkoły muzyczno-plastycznej.
SIERPIEŃ–WRZESIEŃ – PAH wysyła czeskim powodzianom akcesoria do sprzątania oraz szczepionki przeciwko żółtaczce typu A. Z polskiej pomocy korzystają dwa tysiące osób.
11 WRZEŚNIA – Janina Ochojska przemawia w ONZ w Nowym Jorku. Opowiada o odbudowie krajów pokonfliktowych na przykładzie działalności PAH w Kosowie, Czeczenii i Afganistanie oraz towarzyszącym im 10 przykazaniom pomocy humanitarnej, które stają się wytycznymi do sposobu działania PAH.
PAH rozwija program dożywienia dzieci „Pajacyk”. Bezpłatne posiłki w roku szkolnym 2002/2003 otrzymują uczniowie z 46 szkół w 9 województwach. Do końca 2002 roku dofinansowano ponad 85 tysięcy posiłków.
24 MARCA – PAH z udziałem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego otwiera odbudowaną dzięki akcji „Złotówka dla dzieci z Afganistanu” szkołę muzyczno-plastyczną w Kabulu.
KWIECIEŃ – PAH rozpoczyna program „Szkoła humanitarna”, mający odznaczyć placówki, które prowadzą zajęcia związane z walką z dyskryminacją, poszanowaniem godności i tolerancją. O tytuł stara się 100 szkół z całej Polski.
LIPIEC – Do litewskich szkół wyjeżdża transport z dziesięcioma tysiącami książek i płyt edukacyjnych, prawie dwoma tysiącami zeszytów i ponad tysiącem tornistrów.
15 LIPCA – PAH zakłada stałą misję w Iraku w miejscowości Al-Hilla. Jej celem jest odbudowa szkół oraz systemów wodno-sanitarnych.
13 WRZEŚNIA – Wspólnie z niemiecką partnerską organizacją Inwent PAH rozpoczęła projekt GLeN (Global Learning Network), który ma na celu wysyłanie wolontariuszy z Europy do pracy w krajach Globalnego Południa – aby zwiększyć świadomość problemów tych państw i pomóc tamtejszym organizacjom pozarządowym.
2 PAŹDZIERNIKA – Janina Ochojska zostaje odznaczona francuskim Orderem Legii Honorowej za dokonania na rzecz pomocy humanitarnej i bliskie związki z Francją.
PAŹDZIERNIK – PAH podpisuje Partnerską Umowę Ramową z Biurem Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej (ECHO). Fundacja zostaje zaproszona do współpracy z ECHO jako jedyna polska organizacja pozarządowa. Dzięki tej współpracy PAH zyskuje możliwość finansowania operacji humanitarnych realizowanych poza granicami UE.
30 GRUDNIA – PAH przekazuje drogą lotniczą dary dla ofiar trzęsienia ziemi w irańskim Bam. Do dwóch tysięcy osób docierają między innymi piecyki, odzież i środki opatrunkowe.
25 STYCZNIA – PAH zakłada pierwszą tymczasową misję w zniszczonym przez trzęsienie ziemi Bam. Przez ponad miesiąc stawia sto toalet, osiem pryszniców i wspólnie z Czerwonym Półksiężycem dystrybuuje paczki z pomocą dla dwóch tysięcy rodzin.
KWIECIEŃ – PAH po raz pierwszy jest zmuszona ewakuować swój personel ze względów bezpieczeństwa. Przerwana zostaje misja w Iraku, budująca na miejscu między innymi szkoły podstawowe, centra młodzieżowe oraz stacje uzdatniania wody. Dalsze prace kontynuuje lokalny koordynator.
22 MAJA – Rozpoczyna się druga tymczasowa misja PAH w Bam. Przez miesiąc zebrano pieniądze na pokrycie kosztów budowy sierocińca.
CZERWIEC – Stała misja PAH w Kabulu rozpoczyna odbudowę ruin średniej rolniczej szkoły zawodowej. Dzięki gospodarności środkami zostaje odbudowany także budynek biblioteki, zbudowane toalety zewnętrzne, a szkoła wyposażona w meble.
WRZESIEŃ – Po ataku terrorystycznym na szkołę w Biesłanie PAH zapewnia ofiarom opiekę medyczną i psychologiczną.
LISTOPAD–GRUDZIEŃ – We współpracy z lokalną Misją Katolicką w prowincji Atok w Kamerunie PAH tworzy Centrum Formacyjne i Zawodowe, pozwalające edukować młodzież, a także wspiera lekami Centrum Zdrowia w Dimako.
28 GRUDNIA – Do obozu Zam-Zam w sudańskim Darfurze PAH wysyła namioty oraz wyposażenie medyczne. Pomoc trafia do obozu dla dwudziestu tysięcy ofiar konfliktu pomiędzy arabską Północą i chrześcijańskim Południem.
30 GRUDNIA – PAH wysyła do ofiar tsunami w Sri Lance transport z lekami, środkami medycznymi i tabletkami odkażającymi wodę
STYCZEŃ – PAH zakłada stałą misję w Sri Lance i rozpoczyna między innymi odbudowę szkół, studni głębinowych oraz stacji uzdatniania wody.
MARZEC–KWIECIEŃ – PAH organizuje wyjazd rekonesansowy do Korei Północnej. Fundacja dostarcza leki do szpitala w Hamhung.
WRZESIEŃ – PAH rozpoczyna pomoc ofiarom huraganu Katrina, organizując zbiórkę publiczną. Zostaje wyposażona pracownia komputerowa szkoły St. Bernard Parish School w Nowej Luizjanie.
SIERPIEŃ – PAH rozpoczyna odbudowę szkoły w prowincji Kapisa w Afganistanie. Zajmuje się również odbudową systemu wodno-kanalizacyjnego w innej placówce i organizacją programów oraz zajęć muzyczno-plastycznych dla dzieci i młodzieży w sierocińcach.
GRUDZIEŃ – Do końca roku w ramach programu „Pajacyk” (prowadzonego przez PAH od 1998 roku) zostaje objętych pomocą 125 szkół ze wszystkich województw w Polsce. PAH i darczyńcy fundują 442 211 ciepłych posiłków.
LUTY – PAH rozpoczyna projekt pomocy mieszkańcom wioski Union Council Butail w Pakistanie, której ujęcia wody i instalacje w wyniku potężnego trzęsienia ziemi w październiku poprzedniego roku zostały zniszczone. PAH zapewnia mieszkańcom wioski dostęp do bezpiecznych źródeł wody pitnej.
MAJ – PAH dostarcza ofiarom trzęsienia ziemi na indonezyjskiej wyspie Jawa materiały medyczne i narzędzia do odbudowy domów. Organizuje też szkolenia w zakresie odbudowy.
MAJ – Janina Ochojska otrzymuję nagrodę Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Z jej uzasadnienia: „Jej imponująca i zakrojona na coraz szerszą skalę działalność w Polskiej Akcji Humanitarnej nieustannie przypomina Polakom, jak wielką siłę ma w sobie ideał solidarności”.
CZERWIEC – W irackiej Al Hilli PAH buduje dwa bazary. Dzięki obiektom handlowym lokalni wytwórcy i producenci mogą sprzedawać swoje towary i 50 tysięcy osób może bezpiecznie się w nie zaopatrywać.
13 SIERPNIA – PAH jako jedyna humanitarna organizacja zagraniczna dociera do bombardowanego północnego Izraela (Kirjat Szemona, Shemoli, Naharijja i Akko), gdzie przeprowadza misję rekonesansową i dostarcza zestawy kuchenne oraz higieniczne do prawie trzystu rodzin.
SIERPIEŃ – PAH pomaga ofiarom podczas konfliktu izraelsko-libańskiego. Libańscy uchodźcy wewnętrzni z terenów południowych otrzymują zestawy kuchenne, higieniczne oraz dla dzieci.
WRZESIEŃ – PAH prowadza projekty rozbudowy infrastruktury wodnej w Autonomii Palestyńskiej, między innymi budując zbiorniki na deszczówkę i systemy filtrujące wodę w trzech szkołach w dystrykcie Betlejem.
LISTOPAD – PAH we współpracy z lokalną organizacją Panykou Agency for Relief and Development rozpoczyna program wiercenia studni w Sudanie (od 2011 – na terenie Sudanu Południowego).
GRUDZIEŃ – PAH odbudowuje w wioskach południowego Libanu sieci wodociągowe uszkodzone podczas konfliktu izraelsko-libańskiego, a w mieście Idhna w Autonomii Palestyńskiej rozbudowuje sieć wodociągową.
GRUDZIEŃ – Pięć tysięcy mieszkańców wsi Attab w irackiej prowincji Babil zyskuje stały dostęp do wody pitnej dzięki stacji uzdatniania wody wybudowanej przez PAH.
GRUDZIEŃ – PAH oddaje lokalnym organizacjom w Groznym zrealizowane systemy produkcji i dystrybucji wody, kanalizacji oraz wywózki śmieci.
GRUDZIEŃ – PAH rozpoczyna w Sri Lance długofalowy projekt we współpracy z lokalną organizacją Centre for East Lanka Social Services mający na celu aktywizację zawodową wdów i kobiet samotnie utrzymujących rodziny.
LUTY – PAH realizuje w Sudanie między innymi projekt rolniczy. Przez pół roku mieszkanki trzech wiosek samodzielnie utrzymujące gospodarstwa domowe uczą się efektywnej uprawy roślin. Powstają też stragany, gdzie kobiety mogą sprzedawać nadwyżki warzyw.
PAH podejmuje wiele działań związanych z projektami wodnymi w Sudanie, między innymi buduje 11 studni głębinowych w dystryktach Kolnyang i Makuach, dostarczając w ten sposób wodę pitną dla tysięcy osób.
CZERWIEC – W Darfurze Zachodnim we współpracy z lokalną organizacją Sudan Social Development Organization PAH buduje 20 studni głębinowych, a w Polsce razem z „Gazetą Wyborczą” prowadzi kampanię „Ratujmy Darfur”, z której środki przeznacza na budowę kolejnych ujęć wodnych. 20 tysięcy ludzi zyskuje dostęp do wody pitnej.
LISTOPAD – PAH kończy stałą misję w Sri Lance. Przez prawie cztery lata odbudowała tam pięć szkół oraz zbudowała 40 studni.
LISTOPAD–GRUDZIEŃ – PAH włącza się w działania pomocowe dla poszkodowanych w cyklonie Sidr w Bangladeszu mimo małego zainteresowania tragedią w Polsce. Tworzy blog o sytuacji w tym kraju i organizuje lekcje na jego temat w polskich szkołach.
PAH prowadzi wiele projektów związanych z dostępem do bezpiecznych źródeł wody na Zachodnim Brzegu, między innymi rozbudowując i budując kanalizację oraz wodociągi w obozach dla uchodźców i domach.
PAH rozwija program „Pajacyk” w polskich szkołach. Łącznie zostaje sfinansowanych około 628 tysięcy pełnowartościowych posiłków.
19 MAJA – PAH rozpoczyna zbiórkę na rzecz mieszkańców Mjanmy poszkodowanych w cyklonie Nargis. Zebrano ponad 150 tysięcy złotych.
SIERPIEŃ – PAH rozpoczyna pomoc ofiarom działań wojennych w Gruzji. Żywność i opał trafiają do 2500 osób. Pomaga również naprawić zniszczone domy.
W ramach edukacji humanitarnej w polskich szkołach tylko w 2008 roku PAH przeprowadza 32 szkolenia dla nauczycieli oraz 200 zajęć dla dzieci i młodzieży. Ponad 4000 uczniów z 52 szkół bierze udział w projektach „Szkoła Globalna” i „Szkoła Humanitarna”.
W Afganistanie PAH kontynuuje wsparcie edukacji: wyposaża szkoły i uczelnie w sprzęt komputerowy, organizuje też kursy komputerowe i języka angielskiego dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników.
4 MARCA – Na skutek decyzji politycznej prezydenta Sudanu PAH jest zmuszona zawiesić swoją działalność w prowincji Darfur. Dzięki pomocy Fundacji tysiące osób zyskało dostęp do wody. Misja jest kontynuowana w południowej części kraju.
W Sudanie w hrabstwach Uror i Bor PAH dystrybuuje między innymi nasiona i narzędzia oraz drzewka owocowe wśród rodzin i powracających uchodźców.
PAH Kontynuuje działania wodne i sanitarne w Autonomii Palestyńskiej, między innymi w miejscowości Khanyounis w Strefie Gazy kładzie 1030 metrów rur kanalizacyjnych, budując sieć, która ma zapewnić dostęp do wody 12 tysiącom osób.
PAH odbudowuje w Mjanmie 35 studni, buduje 6 nowych, montuje 350 filtrów w szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Remontuje też między innymi trzy szkoły.
PAH prowadzi kampanie informacyjne i edukacyjne w Polsce, przybliżające perspektywę mieszkańców Sudanu (od 2011 – Sudanu Południowego), co przekłada się na rosnące uwrażliwienie społeczne. Powstaje tam pierwsza studnia w całości sfinansowana przez jednego darczyńcę.
STYCZEŃ – PAH wysyła pomoc do zniszczonego trzęsieniem ziemi Haiti. Zestawy higieniczne trafiają do tysiąca osób. W ramach długofalowej pomocy PAH organizuje w Haiti między innymi centra opieki dla dzieci, prowadzące zajęcia i wsparcie psychologiczne dla najmłodszych.
MAJ–SIERPIEŃ – Powodzie w południowej Polsce dotykają ponad 260 tysięcy osób oraz uszkadzają 18 tysięcy budynków. PAH pomaga, wysyłając 22 transporty z pomocą humanitarną. Fundacja wspiera setki rodzin w kraju, przekazując podstawowe artykuły wyposażenia wnętrz, wyprawki szkolne, narzędzia, a także organizując i finansując remonty.
28 WRZEŚNIA – PAH i Janina Ochojska otrzymują Nagrodę imienia Lecha Wałęsy za działania na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów oraz wolności.
14 PAŹDZIERNIKA – Janina Ochojska prezentuje nową kampanię PAH „Świat bez głodu”, której celem jest walka z głodem i niedożywieniem dzieci w Sudanie, Kenii, Somalii i Erytrei.
PAH kontynuuje działania w Autonomii Palestyńskiej, między innymi w miastach Khanyounis i Jabalia, gdzie w 2010 roku wybudowano 2756 metrów sieci kanalizacyjnej. Mieszkańcy uzyskali dostęp do czystej, nieskażonej wody pitnej, dzięki czemu spadła zachorowalność na choroby układu pokarmowego.
MARZEC – PAH rozpoczyna zbiórkę na pomoc Japonii dotkniętej przez tsunami. Na odbudowę zniszczonego przedszkola w mieście Kesenuma w prefekturze Miyagi przekazuje 1,2 miliona złotych.
MARZEC – PAH pomaga na granicy libijsko-egipskiej uchodźcom z wojny domowej w Libii, dostarczając żywność, leki oraz artykuły sanitarne.
19 KWIETNIA – Z funduszy zebranych przez PAH Ambasada RP w północnokoreańskim Pjongjangu kupuje i przekazuje szpitalowi w Hamhung wyposażanie medyczne.
4 CZERWCA – Janina Ochojska zostaje odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
LIPIEC–SIERPIEŃ – W związku z klęską głodu w Rogu Afryki PAH rozpoczyna zbiórkę oraz wysyła misję rekonesansową do Somalii.
WRZESIEŃ – PAH zakłada stałą misję w Puntlandzie w północno-wschodniej części Somalii, zajmującą się projektami wodno-sanitarnymi, przeciwdziałającymi klęskom suszy i głodu.
Program „Pajacyk” drugi rok pomaga dzieciom nie tylko w Polsce, ale też na świecie w ramach kampanii „Świat bez głodu”. Od 1998 roku w zakresie akcji dożywiania PAH i darczyńcy sfinansowali ponad 10 milionów posiłków.
13 LUTEGO – Izraelskie wojsko równa z ziemią wioskę Rahawa na Zachodnim Brzegu. Zniszczona zostaje cysterna na wodę odrestaurowana przez PAH. Osiemdziesiąt osób zostaje pozbawionych dostępu do wody.
MARZEC – PAH wspiera w Libanie uchodźców z syryjskiej wojny domowej. Pakiety żywnościowe trafiają do trzystu rodzin.
WRZESIEŃ – PAH tworzy system dystrybucji wody dla 2500 osób w wiosce Ceel Madoobe w Puntlandzie.
PAH powołuje Zespół Reagowania Natychmiastowego w Sudanie. Tworzą go specjaliści gotowi do natychmiastowego wyjazdu w rejon kryzysu. Dystrybuują tabletki do uzdatniania wody, podstawowe artykuły związane z wodą pitną i bezpieczeństwem żywnościowym, udrażniają ujęcia wodne. Miejsca i sposób wsparcia są podyktowane bieżącą sytuacją potrzebujących.
PAH w zakresie programu „Pajacyk” wydaje około 419 800 posiłków, obejmując pomocą 3429 dzieci w szkołach i placówkach oświatowych w całej Polsce. Z funduszy zebranych w ramach akcji PAH organizuje również dożywianie 11 tysięcy dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących w dwóch klinikach w Mogadiszu w Somalii, a w Sudanie Południowym tworzy farmę do zagospodarowania pod samodzielną uprawę żywności dla mieszkańców.
MARZEC – PAH dociera z pomocą do ofiar wojny domowej w Syrii, które mogą liczyć tylko na zewnętrzną pomoc. W odpowiedzi na ogromne potrzeby Fundacja rozpoczyna stałe wsparcie w dystryktach Idlib i Hama poprzez dystrybucję żywności, wody pitnej, artykułów higienicznych, leków i koców. Dostarcza też mąkę do piekarń.
8 LISTOPADA – Tajfun Haiyan uderza w Filipiny. PAH odbudowuje domy oraz szkołę na wyspie Bantayan. Razem z lokalnym uniwersytetem oraz inżynierami ich konstrukcję opiera na tradycyjnych materiałach i sposobach budowy.
GRUDZIEŃ – W odpowiedzi na kryzys w najmłodszym państwie świata, Sudanie Południowym, PAH rozpoczyna natychmiastową pomoc poprzez budowę sanitariatów, zapewnienie dostępu do wody, żywności oraz dystrybucję artykułów higienicznych i środków do oczyszczania wody. PAH jest jedną z zaledwie kilku organizacji, które w obliczu dużego niebezpieczeństwa i niestabilnej sytuacji wewnętrznej decyduje się na obecność w tym kraju.
PAH jeszcze w 2013 roku rozszerza działania w Syrii o odbudowę stacji pompujących wodę i sieci wodociągowych oraz stworzenie kliniki mobilnej, zapewniającej opiekę medyczną.
W Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu PAH dystrybuuje 50 zbiorników na wodę oraz remontuje toalety w szkołach.
PAH zaczyna pomagać we wschodniej Ukrainie. Fundacja dystrybuuje między innymi żywność, środki czystości oraz ciepłą odzież dla osób wewnętrznie przesiedlonych na skutek konfliktu wywołanego przez Kreml.
13 MAJA – PAH wspiera powodzian w Serbii oraz w Bośni i Hercegowinie w odbudowie domów i remoncie dwóch szkół.
LIPIEC – Ze względu na zaostrzenie konfliktu wewnętrznego PAH ewakuuje się z Libii do Tunezji.
WRZESIEŃ – W roku szkolnym 2014/15 program „Pajacyk” rozszerza formułę działania o Pajacykową Sieć Pomocową, czyli bliską współpracę z organizacjami lokalnymi, które najlepiej znają sytuację dzieci z regionu, a często bardziej niż szkoły angażują się w zmianę sytuacji socjalnej.
W obozach Garoowe i Mogadiszu w Somalii PAH buduje ujęcia wodne, sanitariaty i stację składowania śmieci.
LUTY – PAH zakłada stałą misję w Kramatorsku w Ukrainie. Fundacja pomaga w objętej wojną wschodniej części kraju wewnętrznym uchodźcom. Stara się też docierać do ludzi, którzy pozostali na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów, ponieważ nie są w stanie przemieszczać się lub nie chcieli opuścić swoich domów.
PAH podejmuje współpracę ze stołówkami w Ukrainie, prowadząc wspólnie program dożywiania osób starszych, samotnych i chorych.
MAJ–CZERWIEC – PAH pomaga Nepalczykom dotkniętym trzęsieniem ziemi. Dostarcza między innymi zestawy do budowy schronień tymczasowych, żywność oraz tabletki do oczyszczania wody.
PAH w Belgradzie, w obozach dla uchodźców z Syrii, buduje przenośne toalety, kontenery, w których powstają stanowiska medyczne, kuchnia i przestrzeń dla matek karmiących.
W Somalii PAH działa głównie w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych, pomagając zwiększać dostęp do wody i sanitariatów. Między innymi buduje tak zwane kioski wodne, czyli miejsca umożliwiające korzystanie z ujęcia wody przez kilka osób.
Działając w sektorze wodno-sanitarnym (WASH), PAH testuje jakość wody – tylko w 2015 roku w Sudanie Południowym przebadała stan chemiczny 54 źródeł wody i przeprowadziła szkolenia dla lokalnych propagatorów higieny
W Syrii, gdzie duża część infrastruktury wodnej została zniszczona w wyniku działań zbrojnych, PAH między innymi odbudowuje sieci wodociągowe i systemy ściekowe, a także remontuje łazienki i zbiorniki wody w szkołach.
PAH przekazuje piekarniom w prowincji Idlib w Syrii mąkę i drożdże, dzięki czemu mogą one utrzymać niskie, stałe ceny chleba i rozwijać przedsiębiorczość. W sumie przekazano ponad 3 tysiące ton mąki i wypieczono ponad 5 milionów bochenków chleba.
W Ukrainie PAH dostarcza osobom wewnętrznie przesiedlonym ciepłe posiłki, paczki z produktami higienicznymi oraz pakiety zimowe. Tworzy przedszkola i świetlice dla dzieci, a samotnym matkom udziela wsparcia finansowego.
KWIECIEŃ – Marta Kaszubska, szefowa misji PAH w Strefie Gazy, zostaje wybrana przez kapitułę „Wysokich Obcasów” Superbohaterką 2015.
MAJ–CZERWIEC – PAH odbudowuje i wyposaża sześć szkół w górskich, trudno dostępnych miejscowościach Nepalu.
LISTOPAD – PAH wraca do Iraku, zapewniając pomoc natychmiastową ofiarom walk zbrojnych w Mosulu. Osiemset rodzin otrzymuje wodę, żywność i środki higieniczne.
PAH kontynuuje działania w Somalii, gdzie w 2016 roku skupia się przede wszystkim na dostępie do wody i godnych warunkach sanitarnych, między innymi budując 700 toalet, odbudowuje 20 studni i szkoli 50 osób obsługujących ujęcia wodne.
GRUDZIEŃ PAH pomaga osobom ewakuowanym z pacyfikowanego Aleppo, zapewniając im żywność, wodę, środki higieniczne i sanitariaty. W zbiórce udaje się zebrać 4 miliony złotych na wyposażenie obozu dla uchodźców.
LUTY – W Sudanie Południowym, gdzie PAH działa od 2006 roku, zostaje ogłoszona klęska głodu. PAH zajmuje się między innymi dystrybucją schronień dla osób wewnętrznie przemieszczonych oraz bezpieczeństwem żywnościowym. Kontynuuje wieloletnie projekty wodno-sanitarne.
Somalia zostaje pierwszym krajem, w którym PAH wprowadza elektroniczne transfery pieniężne. Najbardziej potrzebujący dostają od PAH za pomocą telefonów komórkowych zapomogi finansowe, przeznaczone na samodzielnie wybrany cel, który pomoże im się uniezależnić.
PAH uruchamia po raz pierwszy program dożywiania w okresie wakacji letnich w ramach programu „Pajacyk”, skierowany do świetlic środowiskowych, ognisk wychowawczych, klubów, świetlic socjoterapeutycznych. „Pajacyk” działa nieprzerwanie od 1998 roku, tylko w II semestrze roku szkolnego 2016/17 w ramach programu wydano 153 568 posiłków.
LIPIEC – PAH powołuje Polski Zespół Pomocy Natychmiastowej w Kurdystanie. Zespół dostarcza ponad 6 tysięcy paczek osobom wewnętrznie przesiedlonym oraz najbardziej narażonym społecznościom lokalnym.
PAH zapewnia w Turcji codzienne transporty do szkół dla ponad dwustu uczniów z Syrii i Turcji oraz pomaga finansowo uczestnikom kursów zawodowych.
PAH otwiera dwa dodatkowe ośrodki informacyjno-integracyjne z zespołami mobilnymi w Ukrainie. Zapewniają one wsparcie osobom wewnętrznie przesiedlonym, także blisko linii frontu, w postaci konsultacji psychologicznych, społecznych, prawnych oraz zawodowych.
PAH zostaje w Somalii ogólnokrajowym współkoordynatorem programu pomocy wodno-sanitarnego (WASH). Między innymi wierci i naprawia studnie, buduje punkty poboru wody, dostarcza wodę beczkowozami, szkoli mechaników pomp wodnych.
KWIECIEŃ – PAH po raz pierwszy realizuje działania w ramach zmniejszenia ryzyka katastrof naturalnych, zwiększając świadomość Kenijczyków, jak skutecznie przeciwdziałać negatywnym zmianom klimatu na poziomie lokalnej społeczności i administracji publicznej. Pomaga też zapewnić mieszkańcom dostęp do wody i wspiera rozwój przedsiębiorczości.
5 SIERPNIA – PAH jako pierwsza organizacja pomocowa z Polski zapewnia paczki z żywnością i produktami pierwszej potrzeby uchodźcom muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingya w obozie w Bangladeszu.
PAH kontynuuje pomoc w Syrii, realizując największy w swojej historii program pomocy żywnościowej. Co miesiąc dostarcza paczki z żywnością do 15 tysięcy syryjskich rodzin. Kontynuuje też między innymi liczne projekty wodno-sanitarne.
PAH jest aktywna w Sudanie Południowym, docierając z pomocą do ponad pół miliona osób. Zajmuje się między innymi pomocą wodno-sanitarną, żywnościową, zapewnieniem schronienia, edukacją oraz wsparciem ofiar przemocy seksualnej.
GRUDZIEŃ PAH przeprowadza misję rekonesansową wśród jemeńskich uchodźców w Dżibuti, kraju prowadzącym politykę otwartych drzwi dla uchodźców z Jemen
LUTY – PAH rozszerza program zmniejszenia zagrożenia katastrofami naturalnymi w Kenii, zwiększając liczbę uczestników oraz budując we współpracy z partnerem lokalnym Africa Sand Dam Foundation tamy piaskowe.
CZERWIEC – PAH zakłada stałą misję w Jemenie. Zapewnia dostęp do bezpiecznej wody, buduje sanitariaty oraz przeprowadza kampanie higieniczne.
LIPIEC – PAH zapewnia pomoc natychmiastową uchodźcom z Wenezueli w Kolumbii. Jako główną przyczynę ucieczki Wenezuelczycy wskazują brak opieki zdrowotnej oraz dostępu do żywności.
3–4 PAŹDZIERNIKA – PAH organizuje w Toruniu Festiwal Gier Edukacji Globalnej. Edukatorki i edukatorzy uczą się, jak wykorzystać gry do wyjaśniania globalnych współzależności.
PAŹDZIERNIK PAH we współpracy z Polską Misją Medyczną pomaga uchodźcom z atakowanej Rożawy w Kurdystanie.
W północno-zachodniej Syrii PAH finalizuje program skoncentrowany na sektorze wodno-sanitarnym i sesjach edukacyjnych dotyczących dbania o higienę przy niewielkich zasobach wody.
PAH pomaga osobom wewnętrznie przemieszczonym w prowincji Idlib w Syrii, rozbudowując i wyposażając ośrodek dla uchodźców oraz dostarczając tam posiłki.
KWIECIEŃ – Za pośrednictwem partnerów lokalnych PAH tworzy punkty do mycia rąk i dostarcza artykuły higieniczne w obozie dla uchodźców Moria na Lesbos.
PAH edukuje uchodźców w Iraku na temat ochrony przed zakażeniem COVID-19.
PAH wspiera sześć klinik w Jemenie w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19, wyposaża je, przeprowadza treningi na temat kontroli zakażeń oraz zapewnia wsparcie finansowe dla zespołu. Uruchamia także mobilne kliniki medyczne i odbudowuje lokalne przychodnie.
4 SIERPNIA – Po eksplozji w Bejrucie PAH wspiera ponad sześćdziesiąt rodzin w zaspokojeniu podstawowych potrzeb oraz w odbudowie domów i mieszkań.
LISTOPAD – PAH otwiera centrum szkoleniowe dla młodzieży w Bejrucie.
PAH od 2014 roku pomaga w Ukrainie – w 2020 roku skupia się na zapewnianiu lokalnej ludności wsparcia psychospołecznego oraz wspomaganiu instytucji, między innymi zapewnia indywidualne i grupowe sesje psychosocjalne czy organizuje grupy samopomocowe.
W 2020 roku w Sudanie Południowym PAH dociera z pomocą do 233 777 osób, realizując działania w wielu regionach z zakresu dostępu do wody, żywności, edukacji, schronienia i opieki. Między innymi remontuje i buduje toalety oraz punkty mycia rąk, zapewniając tym samym dziewczynkom dostęp do bieżącej wody i możliwość uczestniczenia w lekcjach również w czasie menstruacji.
PAH kontynuuje w Kenii wsparcie kooperatyw rolnych oraz budowę szkół, angażując się w przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu poprzez budowę tam piaskowych. Prowadzi tam program pilotażowy pomocy finansowej z wykorzystaniem technologii blockchain i kryptowalut, przekazując osobom zaangażowanym w budowę kryptowalutę na ich wirtualne portfele.
SIERPIEŃ – PAH prowadzi zbiórkę dla mieszkańców haitańskiego Petit-Trou-de-Nippes, zniszczonego przez trzęsienie ziemi. Dostarcza pomoc finansową dla rodzin oraz między innymi wsparcie psychologiczne, szczególnie dla kobiet i dziewcząt.
PAŹDZIERNIK – PAH pomaga uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Dostarcza żywność, ubrania, pakiety pomocowe w bazie w gminie Michałowo i organizuje patrole w lasach, które rozwieszają pakiety. Fundacja wspiera finansowo osoby przebywające w ośrodkach dla cudzoziemców.
W Iraku w prowincji Niniwa PAH dostarcza i testuje wodę w czterech obozach dla wewnętrznie przemieszczonych. Zajmuje się też między innymi wywozem śmieci i naprawą infrastruktury wodno-sanitarnej.
PAH otwiera nowy rozdział programu „Pajacyk”. „Pajacyk pomoc psychospołeczna” to program wsparcia psychospołecznego dla dzieci i młodzieży w kryzysie.
23 LUTEGO – Po eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę PAH rozpoczyna pomoc w punktach przyjęć uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej oraz wysyła transporty z żywnością i środkami higienicznymi do potrzebujących w Ukrainie.
CZERWIEC – W Sudanie Południowym w Duk w stanie Jonglei PAH prowadzi działania w ramach interwencji popowodziowej. Obejmują one między innymi naprawę zalanych studni, budowę latryn oraz szkolenia z higieny i dla lokalnych mechaników i mechaniczek pomp.
14 LIPCA – PAH instaluje w Kenii panele słoneczne dla szkół i kooperatyw rolniczych.
LIPIEC – PAH we współpracy z lokalnymi organizacjami przeciwdziała głodowi w Madagaskarze, budując studnie, sadząc drzewa oraz instalując energooszczędne piece.
WRZESIEŃ – PAH remontuje i ociepla zniszczone przez działania wojenne domy w Ukrainie. Planuje remont łącznie 50 budynków.
W Ma’rib w Jemenie PAH prowadzi projekt wielosektorowej pomocy dla ponad 16 tysięcy osób. Między innymi zarządza czterema obozami dla osób wewnętrznie przemieszczonych, angażuje się w działania w sektorze zdrowia i dostarcza leki.
GRUDZIEŃ Polska Akcja Humanitarna obchodzi 30-lecie działalności.