W Strefie Gazy od 7 października 2023 r. trwają bardzo intensywne działania zbrojne, za które najwyższą cenę płacą palestyńscy cywile.
Na chwilę obecną wiemy, że w wyniku konfliktu życie straciło co najmniej 41 tysięcy osób (szacuje się, że ok. 70% z nich to kobiety i dzieci), a kolejne 96 tysięcy zostało rannych. Liczby te rosną z każdym dniem. Do tej pory blisko 1,7 mln osób, a więc 80% mieszkańców Strefy, musiało opuścić swoje domy.
Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest katastrofalna. Jej obszar jest nieustannie ostrzeliwany i obecnie nie ma tam żadnego bezpiecznego miejsca, w którym ludność cywilna mogłaby się schronić. To samo dotyczy pracowników humanitarnych, dziennikarzy i lekarzy pracujących na miejscu. Śmierć poniosło już ponad 270 pracowników organizacji humanitarnych – w większości Palestyńczyków i Palestynek.
Sytuacja w Zachodnim Brzegu też jest napięta – dochodzi do ataków na palestyńską ludność cywilną wyburzeń domów i budynków użytku publicznego, ograniczany jest dostęp do podstawowych usług. Od dekad obszar ten pozostawał zaniedbany i niedofinansowany, co wpływa na niski poziom opieki medycznej, zwłaszcza okołoporodowej i ginekologicznej.