Drodzy Państwo, Przyjaciele,
W 2022 roku minęły trzy dekady naszej działalności humanitarnej na całym świecie i nie mieliśmy wątpliwości, że patrzyliśmy na wyjątkowy moment w historii Polskiej Akcji Humanitarnej. Wyjątkowość tej chwili nie wynikała wyłącznie z podsumowań, które pokazały, że przez 30 lat pomogliśmy blisko piętnastu milionom osób w 51 krajach. Niezwykłość roku 2022 związana była przede wszystkim z bezprecedensową skalą działań pomocowych dla osób z Ukrainy.
Rok trzydziestolecia dla nas okazał się być rewolucyjny. Rozpętana na pełną skalę w lutym tego roku wojna u naszego wschodniego sąsiada sprawiła, że to właśnie nas polskie społeczeństwo oraz darczyńcy z zagranicy obdarzyli wielkim zaufaniem, przekazując ogromne wsparcie na działania pomocowe. To nie przypadek. Na to zaufanie pracowaliśmy od wielu lat reagując w kryzysach humanitarnych w najdalszych zakątkach świata, ale przede wszystkim pomagając długofalowo, w krajach, o których świat zapomniał.
W długiej, trzydziestoletniej historii, jesteśmy w kolejnym punkcie zwrotnym, który na nowo zdefiniuje naszą rolę w świecie pomocy humanitarnej. Nasza uwaga jeszcze przez wiele lat będzie skupiona na Ukrainie, ale nie zapominamy o innych krajach i naszych biurach regionalnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie, z których jesteśmy tak bardzo dumni.
W 2022 roku działaliśmy w 11 krajach odpowiadając na potrzeby związane z dostępem do czystej wody i żywności, bezpiecznego schronienia, edukacji czy zdrowia, a także ochrony prawnej i wsparcia psychologicznego dla osób dotkniętych kryzysami humanitarnymi. W Somalii stawialiśmy latryny i ujęcia wodne dla lokalnych mieszkańców i osób wewnętrznie przemieszczonych; w Kenii budowaliśmy tamy piaskowe, a także zapewnialiśmy dostęp do energii słonecznej w szkołach; udzielaliśmy pomocy finansowej w Afganistanie; wspieraliśmy placówki medyczne i lekarzy w Jemenie, a w Sudanie Południowym dbaliśmy o higienę menstruacyjną dziewczynek i zdrowie psychiczne dzieci poprzez budowę dla nich bezpiecznych przestrzeni.
Wiemy, że już teraz skutki zmian klimatycznych są odczuwalne w wielu krajach Globalnego Południa, dlatego coraz bardziej skupiamy się na udzielaniu pomocy w katastrofach wywołanych tymi zmianami. Realizowane przez nas projekty zawierają także komponenty redukcji ryzyka wystąpienia katastrof naturalnych i są tworzone w oparciu o najnowocześniejsze, najbardziej ekologiczne rozwiązania.
Rok 2022 to dla nas nie tylko reakcja na wojnę w Ukrainie, ale również rozpoczęcie stałych działań na terenie Madagaskaru, dotkniętego przez suszę na południu wyspy – zjawisko to ma katastrofalne skutki dla bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców. Mijające 12 miesięcy wypełniło również rozszerzenie naszej działalności w Polsce. To właśnie tutaj powstało nasze kolejne biuro krajowe, którego głównym zadaniem obecnie jest prowadzenie działań na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Nie zapomnieliśmy również o naszym zaangażowaniu edukacyjnym, poprzez które uświadamiamy na temat globalnych współzależności i budujemy solidarność z krajami Globalnego Południa. Prowadzimy też i rozszerzamy Program Pajacyk, który w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby udziela również wsparcia psychospołecznego, włączając w nie dzieci z doświadczeniem uchodźstwa pochodzenia ukraińskiego.
Wsparcie od donatorów – osób prywatnych, firm i instytucji – które w ostatnich miesiącach otrzymaliśmy, pozwoli nam reagować szybciej i na większą skalę niż dotychczas. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to zaufanie, na które pracowaliśmy przez ostatnie 30 lat, ale również świadomi wiążącej się z nim odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli dalej wspólnie działać na rzecz osób cierpiących w kryzysach humanitarnych.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem z naszych działań w 2022 roku!
Grzegorz Gruca
Wiceprezes Zarządu PAH