SUSZA W SOMALIIpowrót

Od 40 lat nie było tak druzgocącej suszy. Mieszkańcy Somalii, którzy od dawna zmagają się z kryzysem humanitarnym, masowo przemieszczają się teraz po kraju w poszukiwaniu wody, żywności i pomocy dla swoich rodzin. Do końca roku aż 6,7 mln osób będzie cierpieć tam z powodu skrajnego niedożywienia lub głodu.

Polska Akcja Humanitarna ostrzega: podczas gdy oczy świata zwrócone są na Europę, w Afryce Wschodniej sytuacja humanitarna pogarsza się z każdym dniem.

Susze w regionie Afryki Wschodniej, w tym w Somalii, nie są dla mieszkańców nowym zjawiskiem. Jednak ich częstotliwość i intensywność w ostatnim okresie są bardzo alarmujące. Dochodzi do coraz mocniejszego „rozstrojenia” klimatu, a miejscowa ludność nie może już polegać na porach deszczowych, które co sezon przynoszą coraz mniej deszczu. W wyniku obecnie trwającej suszy 1,1 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, by ratować zdrowie lub życie swoje i rodzin.

– Widać tu mnóstwo globalnych współzależności – zauważa Dalia Mikulska, koordynatorka misji PAH w Somalii. – Skutki zmian klimatu, za które w ogromnej części odpowiada Północ, uderzają w mieszkańców Globalnego Południa. Widzimy też, jak bardzo wojna w Europie pogorszyła dostęp do żywności w Rogu Afryki.

Po 24 lutego ceny żywności dosłownie wystrzeliły w krajach takich jak Somalia, Sudan Południowy czy Etiopia. Rosja i Ukraina, spichlerze świata, zapewniały 44% pszenicy importowanej na kontynent afrykański. Podwoiły się też ceny paliw, co wpływa na koszt transportu żywności i podstawowe wsparcie. Jednocześnie coraz więcej organizacji finansujących pomoc humanitarną ogranicza wydatki na rzecz innych regionów, by sprostać potrzebom w Ukrainie. W połączeniu z obecną suszą i trwającym konfliktem zbrojnym stworzyło to śmiertelną mieszankę

– W cieniu wojny w Ukrainie toczy się katastrofa na ogromną skalę – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Więcej niż połowa społeczeństwa została dotknięta przez tę suszę. Nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy.

W 2011 roku przez Somalię przetoczyła się tragiczna w skutkach susza, która kosztowała życie niemal 260 tys. osób – głównie dzieci. To właśnie wtedy Polska Akcja Humanitarna zaczęła działać w tym kraju, by zwiększać dostęp jego mieszkańców do podstawowych dóbr, takich jak woda, żywność, artykuły higieniczne. Dzięki 11 latom stałej obecności w Somalii PAH jest w stanie szybko i skutecznie reagować na kryzysy różnego rodzaju.

Polska Akcja Humanitarna od blisko 30 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.

WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! WPŁAĆ!

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.